Integracja e-commerce z systemem ERP: rozwiązania Wapro dla sklepów internetowych

Sprzedaż internetowa to popularny pomysł na biznes. W czasach, kiedy klienci coraz rzadziej korzystają ze sklepów stacjonarnych, masz szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Co zrobić, żeby sprzedaż odbywała się sprawniej, a zarządzanie było efektywniejsze? Odpowiedź to program do obsługi sklepu internetowego i integracja z ERP.

Czym jest system ERP w sklepie internetowym?

Ze względu na dużą konkurencyjność w branży e-commerce, coraz więcej sklepów decyduje się na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Najważniejsze z nich to systemy ERP dla e-commerce. Co to takiego? Enterprise Resource Planning (ERP) to oprogramowanie służące do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Są to zatem różnorodne aplikacje i moduły, które są ze sobą zintegrowane oraz pracują na jednej bazie danych. W przypadku e-commerce jest to w rzeczywistości rdzeń biznesu, umożliwiający kontrolę nad wszystkimi procesami: począwszy od kontroli magazynu, przez wysyłkę, aż po wystawianie dokumentów oraz ich rozliczanie.

Dlaczego sklep internetowy potrzebuje systemu ERP?

Odpowiednie oprogramowanie jest niezbędne bez względu na to, czy dopiero otwierasz sklep internetowy, czy już od jakiegoś czasu działasz w e-commerce. ERP może bowiem zarówno ułatwić dynamiczny start, jak i pozwolić na rozwinięcie skrzydeł. W jaki sposób? Przede wszystkim zwiększy Twoje możliwości w kwestii ilości wysyłanych zamówień. Jeśli jest ich niewiele (do kilkudziesięciu miesięcznie), jesteś w stanie zająć się nimi samodzielnie. W sytuacji, kiedy Twoje ambicje sięgają wyżej, niezbędna jest już jednak automatyzacja.

Kontrolowanie magazynu, wystawianie dokumentów oraz pilnowanie terminów w przypadku kilkuset zamówień tygodniowo jest nierealne bez odpowiedniego oprogramowania. Co dokładnie „robi za Ciebie” ERP?

 • pomaga w wystawieniu oferty,
 • tworzy cenniki i upusty,
 • wspiera wszystkie etapy realizacji zamówienia,
 • przygotowuje dokumenty,
 • kontroluje zobowiązania i należności.

Odpowiedni system ERP prowadzi też obsługę posprzedażową oraz umożliwia wykonanie analiz dotyczących rentowności firmy.

Integracja ERP i e-commerce od Wapro – na czym polega?

Integracja to łączenie ze sobą różnych typów oprogramowania. Co to znaczy? Dzięki temu dane pochodzące z różnych działów lub modułów zbierają się w jednym miejscu. Następnie są tam przetwarzane i przekazywane do zintegrowanych elementów. W przypadku e-sklepów jest to podstawa automatyzacji sprzedażowej. Korzystając z integracji, nie musisz m.in. wielokrotnie wpisywać tych samych danych lub wchodzić na stronę kuriera, aby nadać paczkę (jeśli np. system ERP jest zintegrowany z systemem firmy kurierskiej).

Na co zwrócić uwagę wybierając integracje do ERP? System e-commerce powinien być kompleksowym rozwiązaniem, wspomagającym różnorodne działania związane ze sprzedażą internetową. Dokładnie taka jest propozycja od Wapro: pakiet e-commerce obejmuje w tym przypadku program do obsługi sklepu internetowego i magazynu (Wapro Mag). Możliwa jest jego integracja z m.in. aukcjami Allegro (lub platformą BaseLinker), platformami e-commerce, takimi jak Wapro B2B, Wapro B2C i Wapro Hybrid (B2B i B2C), systemami płatności oraz kurierami.

ERP od Wapro to rozwiązanie dla małych i średnich firm zintegrowane z wieloma platformami i Marketplace’ami. A przekłada się to z kolei na rozszerzenie kanałów sprzedaży, większy zysk oraz łatwiejszą obsługę zamówień.

Pakiet rozwiązań do prowadzenia sklepu internetowego od Wapro

Jakie procesy obsługuje ERP dla e-commerce od Wapro? Funkcje oprogramowania to m.in.:

 • monitorowanie i informowanie o stanach magazynowych,
 • rezerwacja towarów,
 • wystawianie ofert i pobieranie zamówień,
 • przesyłanie zamówień do magazynu,
 • wystawianie dokumentów handlowych,
 • automatyzacja powtarzalnych czynności
 • parowanie płatności.

Co w ten sposób zyskujesz? Procesy odbywają się szybciej i wydajniej, co sprawia, że Twój sklep jest w stanie sprzedać więcej towarów. Porządek w stanach magazynowych to zaś kontrola nad zasobami firmy, a dokładna analiza wyników wspomoże realizowanie celów sprzedażowych.

Integracja e-commerce z systemem ERP to klucz do sukcesu

System ERP od Wapro to możliwości integracji wszystkich procesów sprzedażowych. Korzystając z licznych aplikacji i modułów, stworzysz swój własny ekosystem, idealnie dopasowany do Twoich potrzeb oraz specyfiki branży. To program do prowadzenia sklepu internetowego, który usprawnia i automatyzuje sprzedaż. Dzięki niemu odniesienie sukcesu jest znacznie prostsze.