Aktualne ceny mieszkań w Konstancinie-Jeziornie. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Konstancinie-Jeziornie - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Konstancinie-Jeziornie wyniosła 12 994 zł/m² w ostatnich 12 miesiącach. To o 168 zł/m², czyli 1,3% mniej, niż wynosił poziom odniesienia z 2025 r. Za tą zmianą kryją się jednak różnice między mieszkaniami nowymi i używanymi oraz poszczególnymi częściami miasta. Analizujemy ceny transakcyjne z aktów notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających zapisane w ogłoszeniach.

Redakcja 24piaseczno.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Konstancinie-Jeziornie: najważniejsze liczby

  • 12 994 zł/m² - mediana ceny mieszkań
  • 168 zł/m² i 1,3% - spadek wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 11 350-14 731 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji
  • 960 000 zł - mediana ceny zakupu
  • 81 m² - mediana powierzchni mieszkania
  • 71% - wzrost ceny metra od 2021 r., przy średnim tempie 11,3% rocznie
  • 14 215 zł/m² - mediana w rejonie Mirków

Cena metra, całkowity koszt zakupu i powierzchnia opisują różne aspekty rynku. Dla kupującego najważniejsze jest ich wspólne odczytanie: niższa stawka za metr nie musi oznaczać mniejszego budżetu, jeśli lokal jest większy.

Infografika: ceny mieszkań w Konstancinie-Jeziornie
Infografika: ceny mieszkań w Konstancinie-Jeziornie

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)13 986
wtórny11 657

13 986 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 11 657 zł/m² na wtórnym. Oznacza to 20,0% premii za segment deweloperski. Taka różnica może odzwierciedlać nie tylko wiek budynków, lecz także lokalizację i strukturę sprzedawanych mieszkań. W budżecie zakupu nowego lokalu trzeba ponadto uwzględnić ewentualne wykończenie.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)14 145 *
35-45 m² (małe 2-pok.)11 220 *
45-55 m² (2-pok.)10 634 *
55-70 m² (3-pok.)11 644 *
70-90 m² (duże 3-4 pok.)13 675 *
90-120 m² (największe)13 960

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

14 145 zł/m² osiągnęła mediana dla kawalerek, a 13 960 zł/m² dla największych mieszkań. Zależność od powierzchni nie jest jednak liniowa: najniższa stawka w zestawieniu dotyczy lokali 45-55 m². Małe mieszkania mogą kosztować więcej za metr, ponieważ niższy całkowity budżet zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców.

Ceny wg metrażu - Konstancin-Jeziorna
Ceny wg metrażu - Konstancin-Jeziorna

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

14 215 zł/m² w rejonie Mirków to najwyższa mediana w zestawieniu. Dalej znajdują się rejony Bielawa pod Górami i Nowa Jeziorna. Między rejonami Mirków i Nowa Jeziorna różnica wynosi 14%. Najniższą pozycję w tabeli zajmuje rejon Cegielnia-Obory*.

Rejonzł/m²
Mirków14 215
Bielawa pod Górami13 611
Nowa Jeziorna12 444
Jeziorna Oborska11 791 *
Cegielnia-Obory10 358 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Konstancin-Jeziorna
Mapa cen mieszkań - Konstancin-Jeziorna

Ceny wg części miasta - Konstancin-Jeziorna
Ceny wg części miasta - Konstancin-Jeziorna

Ceny działek w Konstancinie-Jeziornie

910 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy, a 1 659 m² mediana powierzchni sprzedawanej parceli. Przy porównywaniu gruntów znaczenie mają również przeznaczenie terenu, dostęp do drogi i uzbrojenie, które wpływają na możliwości wykorzystania nieruchomości.

Codziennie nowe informacje z Piaseczna publikujemy na 24piaseczno.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na 24piaseczno.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 960 000 zł z rynku wtórnego podatek PCC w wysokości 2% oznacza 19 200 zł dodatkowego wydatku. Nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna wynosi do około 5 670 zł z VAT i podlega negocjacjom, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 7 609 zł/m² w 2021 r. do 12 994 zł/m² obecnie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, to 71%, przy średnim rocznym tempie 11,3%. Poniższy wykres pozwala zestawić długookresową zmianę z bieżącym poziomem rynku.

Trend cen - Konstancin-Jeziorna
Trend cen - Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 157 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. Konstancin-Jeziorna przewyższa ją o 1 837 zł/m². Wszystkie najbliższe miasta ujęte poniżej mają niższe stawki, choć skala różnicy jest zróżnicowana.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Konstancin-Jeziorna-12 994-
Piaseczno6 km12 563-3,3%
Józefów9 km12 744-1,9%
Karczew12 km10 130-22,0%
Góra Kalwaria13 km9 282-28,6%

W oddalonym o 6 km Piasecznie metr kosztował o 431 zł, czyli 3,3% mniej. Dla kupującego porównanie lokalizacji powinno obejmować także koszty dojazdów i dostępność potrzebnych usług.

Komentarz analityczny

Spadek o 168 zł/m², czyli 1,3%, kontrastuje z historycznym tempem wzrostu wynoszącym 11,3% rocznie. Lokalny rynek nie kontynuuje więc wcześniejszej dynamiki, ale pozostaje na poziomie o 71% wyższym niż w 2021 r. Bieżąca obniżka nie odwraca dotychczasowego wzrostu.

Na największych rynkach zmiany również były niewielkie: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wyniosła 14 444 zł/m², ze wzrostem o 0,6% rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², ze wzrostem o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań, II kwartał 2026 r.). Lokalny spadek wpisuje się zatem w obraz niewielkich zmian cen, choć ma przeciwny kierunek.

Po decyzji z 9 września 2026 r. stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,75% (źródło: NBP, decyzja RPP). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07% w czerwcu 2026 r., o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: AMRON-SARFiN nr 2/2026). Niższy koszt finansowania może zwiększać zdolność zakupową i wspierać popyt także poza największymi miastami.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu poprawi się, a podaż pozostanie ograniczona, presja na wzrost może powrócić. Jeśli wybór mieszkań będzie się zwiększał szybciej niż popyt, kupujący mogą zyskać większe pole do negocjacji. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Konstancinie-Jeziornie?

Mediana wynosi 12 994 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 11 350-14 731 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Konstancinie-Jeziornie rosną, czy spadają?

Mediana jest o 168 zł/m², czyli 1,3% niższa, niż poziom odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Mirków: 14 215 zł/m². Najniższa wartość w tabeli dotyczy rejonu Cegielnia-Obory: 10 358 zł/m²*.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Konstancinie-Jeziornie?

Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 14 145 zł/m²*, a dla 35-45 m² - 11 220 zł/m²*.

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 13 986 i 11 657 zł/m². Segment deweloperski jest droższy o 20,0%.

Ile kosztuje działka w Konstancinie-Jeziornie?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 910 zł/m², a mediana powierzchni parceli 1 659 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 61 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 15 października 2025 do 16 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (24 transakcji) i wtórny (37); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-16; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły