Aktualne ceny mieszkań w mieście Tarczyn. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: 9 322 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w mieście Tarczyn w ostatnich 12 miesiącach. To o 1081 zł/m², czyli 13,1%, więcej niż średnia z 2025 r. Analizujemy ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Zestawienie pokazuje również istotne różnice między metrażami, lokalizacjami oraz rynkiem deweloperskim i wtórnym.
Redakcja 24piaseczno.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w mieście Tarczyn: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ceny działek w mieście Tarczyn
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Tarczyn na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w mieście Tarczyn: najważniejsze liczby
- 9 322 zł/m² - mediana ceny mieszkań
- 1081 zł/m², czyli +13,1% - zmiana wobec średniej z 2025 r.
- 8 741-10 019 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji
- 492 033 zł - mediana ceny zakupu
- 53 m² - mediana powierzchni mieszkania
- +78% - wzrost ceny metra od 2021 r., średnio +12,2% rocznie
- 9 475 zł/m² - mediana w najdroższym rejonie Ustronie
Dla kupującego ważna jest zarówno stawka za metr, jak i całkowita cena lokalu. Mediany ceny zakupu i powierzchni opisują te aspekty oddzielnie: budżet potrzebny na zakup oraz wielkość mieszkań wybieranych na lokalnym rynku.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 9 230 |
| wtórny | 11 113 |
9 230 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, a 11 113 zł/m² na wtórnym. Mieszkania deweloperskie były zatem o 16,9% tańsze za metr. W lokalnym zestawieniu nie występuje premia cenowa za nowe budownictwo. Przy porównywaniu kosztów zakupu znaczenie ma również to, czy lokal wymaga wykończenia lub remontu.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 9 807 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 9 060 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 9 142 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 9 214 |
9 807 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu metraży, przypadająca na mieszkania o powierzchni 35-45 m². Najniższa, 9 060 zł/m², dotyczy lokali 45-55 m². Mniejsze mieszkania mogą osiągać wyższą stawkę za metr, ponieważ niższy całkowity koszt zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
9 475 zł/m² wynosi mediana w rejonie Ustronie, natomiast 4 736 zł/m² w rejonie Duki. Różnica między wartościami sięga 100%. To wyraźne zróżnicowanie przestrzenne lokalnego rynku, istotne przy wyborze miejsca zakupu.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Ustronie | 9 475 |
| Duki | 4 736 |
* Rejony pochodzą z map OpenStreetMap, a ich granice są orientacyjne. Dla rejonu Ustronie zestawienie obejmuje ostatnie 12 miesięcy, dla rejonu Duki cały dostępny okres od 2019 r.; wartości nie opisują więc tego samego przedziału czasu.

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
Najczęściej właściciela zmieniały mieszkania przy ulicach:
- ZIELONE SADY - mediana 8 942 zł/m²
- Pocztowa - mediana 10 028 zł/m²
1 086 zł/m² dzieliło mediany przy tych ulicach. Wśród lokalizacji o żywym obrocie wyższe ceny osiągała ulica Pocztowa. Dla kupującego to sygnał, że porównanie lokalizacji wewnątrz miasta jest równie ważne jak odniesienie do jego ogólnej mediany.
Ceny działek w mieście Tarczyn
145 zł/m² wyniosła mediana cen działek w ostatnich 24 miesiącach, a 1 229 m² mediana powierzchni sprzedawanej parceli. Przy wyborze gruntu znaczenie mają także jego przeznaczenie, dostęp do drogi i uzbrojenie, ponieważ wpływają na możliwości wykorzystania nieruchomości.
Codziennie nowe informacje z Piaseczna publikujemy na 24piaseczno.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na 24piaseczno.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 492 033 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty poza ceną lokalu:
- 2% PCC, czyli około 9 841 zł - z wyjątkiem osób korzystających ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania;
- do około 3 368 zł - maksymalna taksa notarialna z VAT, podlegająca negocjacji;
- 300 zł - opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej.
Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Porównując oferty, warto zatem oddzielić cenę nieruchomości od pozostałych wydatków potrzebnych do sfinalizowania zakupu.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
5 250 zł/m² wynosił poziom odniesienia w 2021 r., wobec obecnych 9 322 zł/m². Historia cen pokazuje wzrost o 78%, przy średnim rocznym tempie 12,2%. Wykres pozwala spojrzeć na aktualny poziom w dłuższej perspektywie, zamiast ograniczać ocenę do ostatniej zmiany.

Tarczyn na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 157 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. W mieście Tarczyn metr kosztował o 1 835 zł mniej. Niższy poziom cen widać także w porównaniu z pobliskimi miastami.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Tarczyn | - | 9 322 | - |
| Piaseczno | 16 km | 12 563 | +34,8% |
| Milanówek | 19 km | 9 932 | +6,5% |
| Grodzisk Mazowiecki | 19 km | 10 112 | +8,5% |
| Brwinów | 20 km | 11 155 | +19,7% |
W oddalonym o 16 km Piasecznie metr był o 3 241 zł, czyli 34,8%, droższy. Różnica cen może mieć znaczenie dla osób rozważających zakup poza droższymi ośrodkami, jeśli odpowiadają im lokalne warunki dojazdu i dostęp do usług.
Komentarz analityczny
13,1% bieżącej dynamiki przekracza 12,2% średniego rocznego tempa wzrostu od 2021 r. O ile wzrosły ceny względem 2025 r.? O 1081 zł/m². Lokalny rynek pozostaje więc na ścieżce wzrostowej także na tle własnej historii.
Na największych rynkach wzrost był znacznie spokojniejszy: w II kwartale 2026 r. ceny nowych mieszkań zwiększyły się o 0,6% rok do roku, a używanych o 0,7% (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Lokalne zróżnicowanie cen i struktura dostępnych mieszkań mogą sprawiać, że mniejsze miasta podążają innym rytmem niż największe ośrodki.
Warunki finansowania pozostają ważnym kanałem wpływu na popyt. Stopa referencyjna wynosiła 3,75% po wrześniowej decyzji RPP (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wyniosło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt kredytu może zwiększać dostępność zakupu również w tańszych miejscowościach.
Co dalej z cenami? Jeśli popyt finansowany kredytem będzie rósł szybciej niż dostępność mieszkań, może podtrzymywać presję na wzrost. Jeśli oferta zwiększy się lub zdolność zakupowa osłabnie, tempo może wyhamować. Twardej prognozy nie stawiamy - odpowiedź na pytanie, czy ceny wzrosną, czy spadną, zależy od tej relacji.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w mieście Tarczyn?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 9 322 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 8 741-10 019 zł/m².
Czy ceny mieszkań w mieście Tarczyn rosną, czy spadają?
Rosną: mediana jest o 1081 zł/m², czyli 13,1%, wyższa niż średnia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Ustronie: 9 475 zł/m². Najniższą w zestawieniu ma rejon Duki: 4 736 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w mieście Tarczyn?
Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 9 807 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Nie: mediana na rynku pierwotnym wynosi 9 230 zł/m², a na wtórnym 11 113 zł/m². Lokale deweloperskie były o 16,9% tańsze za metr.
Ile kosztuje działka w mieście Tarczyn?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 145 zł/m², przy medianie powierzchni 1 229 m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 128 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 8 stycznia 2026 do 25 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (110 transakcji) i wtórny (18); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-06-25; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dla segmentu działek w rejestrze niewiele danych - wartość orientacyjna.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Puchar Polski w przełajach w Zalesiu Górnym i Szczekocinach

Wykłady, inscenizacja i lokalne smaki. Listopad w Muzeum Piaseczna

Bezpłatne warsztaty i porady w Piasecznie. MGOPS rozpisał listopadowy program

Ul. Borowa zostanie zamknięta. Zmieni się też trasa autobusu 139

Szydełko w roli głównej: w Zalesiu Górnym czekają małe cuda

Zamek z LEGO zamiast z kamienia. W Złotokłosie ruszają warsztaty dla dzieci

Na Mazowszu rośnie selektywna zbiórka, ale odpady zmieszane wciąż przeważają

Piaseczno zanurzy się w kryminale. Biblioteka otwiera cykl literaTura

Stare gazety dostaną nowe życie podczas warsztatów kolażu w Piasecznie.

Tydzień Pełen Naklejek w Piasecznie: 15 okazji przed remontem podłogi

Burmistrz Konstancina-Jeziorny odpowie na pytania podczas transmisji na żywo

Rejestracja firmy bez papieru. Wnioski w Górze Kalwarii tylko online

Od mszy po jubileuszowy koncert. Tak będą wyglądać obchody 11 listopada

W Konstancinie-Jeziornie uruchomiono anonimowy telefon zaufania dla seniorów
Przydatne dane teleadresowe
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki - kontakt, usługi B2B, badania technologiczne
- Apteki Złotokłos, gmina Piaseczno, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie - kontakt, komisariaty, dzielnicowi
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piasecznie - kontakt, godziny, zasięg pomocy
- Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Piaseczno - kontakt, obiekty, badania sportowe
- Urząd Gminy Dzierzążnia - kontakt, godziny, wydziały i sprawy do załatwienia
