Aktualne ceny mieszkań w Górze Kalwarii. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Górze Kalwarii - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: 9 282 zł/m² wyniosła mediana cen mieszkań w Górze Kalwarii w ostatnich 12 miesiącach. To o 421 zł/m², czyli 4,8% więcej niż poziom odniesienia z 2025 r. Zakup typowego lokalu oznaczał wydatek 490 779 zł. Raport pokazuje ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających widoczne w ogłoszeniach.

Redakcja 24piaseczno.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Górze Kalwarii: najważniejsze liczby

  • 9 282 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 421 zł/m² i 4,8% - wzrost wobec poziomu odniesienia z 2025 r.
  • 7 958-9 604 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 490 779 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wyniosła 56 m².
  • 78% - wzrost ceny metra od 2021 r., przy średnim tempie 12,2% rocznie.
  • 9 359 zł/m² - mediana w najdroższym rejonie Kępa Gliniecka.

Cena metra pozwala porównywać lokale, natomiast cena całego mieszkania lepiej pokazuje potrzebny budżet. Warto uwzględniać obie wartości: większa powierzchnia może oznaczać niższą stawkę jednostkową, ale wyższy całkowity koszt zakupu.

Infografika: ceny mieszkań w Górze Kalwarii
Infografika: ceny mieszkań w Górze Kalwarii

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)9 282
wtórny9 361

9 282 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 9 361 zł/m² na wtórnym oznacza, że mieszkania deweloperskie były o 0,8% tańsze. Nie widać więc premii za nowy lokal. Taka relacja może wynikać z odmiennej lokalizacji, powierzchni i struktury mieszkań sprzedawanych w obu segmentach.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
35-45 m² (małe 2-pok.)9 175
45-55 m² (2-pok.)8 916
55-70 m² (3-pok.)9 367
70-90 m² (duże 3-4 pok.)8 548
90-120 m² (największe)6 841 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

9 175 zł/m² płacono za małe mieszkania o powierzchni 35-45 m², natomiast 9 367 zł/m² za lokale 55-70 m². Zależność między metrażem a ceną nie jest zatem liniowa. Mniejsze mieszkania mogą przyciągać nabywców niższym łącznym wydatkiem, ale o stawce za metr decydują także cechy budynku i lokalizacja.

Ceny wg metrażu - Góra Kalwaria
Ceny wg metrażu - Góra Kalwaria

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

9 359 zł/m² to najwyższa mediana w zestawieniu, odnotowana w rejonie Kępa Gliniecka. W rejonie Marianki wyniosła 8 866 zł/m²; różnica między tymi rejonami sięgała 6%. Najniższą wartość w tabeli ma rejon Zakalwaria.

Rejonzł/m²
Kępa Gliniecka9 359
Marianki8 866
Stefanów8 559 *
Zakalwaria7 860 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Góra Kalwaria
Mapa cen mieszkań - Góra Kalwaria

Ceny wg części miasta - Góra Kalwaria
Ceny wg części miasta - Góra Kalwaria

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wykaz najczęściej sprzedawanych mieszkań wskazuje przede wszystkim adresy przy:

  • ul. DŁUGA - mediana 9 434 zł/m²,
  • ul. Polna - mediana 8 766 zł/m².

668 zł/m² wynosiła różnica między tymi ulicami. Dla kupującego to argument, aby porównywać konkretne lokalizacje, a nie opierać budżetu wyłącznie na medianie dla całego miasta.

Ceny działek w Górze Kalwarii

163 zł/m² wyniosła mediana cen działek z ostatnich 24 miesięcy, a typowa sprzedawana parcela miała 1 100 m². Przy wyborze gruntu poza ceną jednostkową znaczenie mają możliwości zabudowy, dostęp do drogi oraz uzbrojenie.

Więcej lokalnych informacji z Piaseczna jest na 24piaseczno.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na 24piaseczno.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 490 779 zł na rynku wtórnym trzeba uwzględnić także koszty poza ceną lokalu. Podatek PCC według stawki 2% to około 9 816 zł; zwolnienie obejmuje osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.

Maksymalna taksa notarialna z VAT wynosi w tym przykładzie około 3 362 zł, przy czym stawki można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje zmianę z 5 219 zł/m² w 2021 r. do 9 282 zł/m² obecnie. Łączny wzrost wyniósł 78%, a średnie roczne tempo 12,2%. Wykres pozwala spojrzeć na aktualny poziom jako rezultat wieloletniego wzrostu, nie tylko ostatniej zmiany.

Trend cen - Góra Kalwaria
Trend cen - Góra Kalwaria

Góra Kalwaria na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 157 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. W Górze Kalwarii metr kosztował o 1 875 zł mniej. Niższy poziom cen widać również w porównaniu z pobliskimi miastami.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Góra Kalwaria-9 282-
Karczew11 km10 130+9,1%
Konstancin-Jeziorna13 km12 994+40,0%
Piaseczno16 km12 563+35,3%
Otwock16 km12 270+32,2%

W Karczewie, oddalonym o 11 km, mediana była o 848 zł/m², czyli 9,1% wyższa. Różnice cenowe mogą skłaniać kupujących do poszerzenia obszaru poszukiwań, jeśli odpowiadają im dojazdy i lokalna infrastruktura.

Komentarz analityczny

O ile wzrosły ceny? Obecna zmiana o 421 zł/m² i 4,8% jest mniejsza niż średnie historyczne tempo 12,2% rocznie od 2021 r. Lokalny rynek pozostaje więc powyżej poziomu odniesienia, ale bieżąca dynamika nie powtarza skali wieloletniego wzrostu.

Na największych rynkach również odnotowano wzrosty: w II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wyniosła 14 444 zł/m², o 0,6% więcej rok do roku, a używanych 13 657 zł/m², o 0,7% więcej (źródło: NBP, Informacja o cenach mieszkań, II kwartał 2026 r.). Wspólnym elementem jest dodatni kierunek zmian, mimo różnych poziomów cen.

Koszt finansowania może wpływać na lokalny popyt. Stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,75% (źródło: NBP, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Oprocentowanie nowych kredytów wyniosło 6,07%, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: AMRON-SARFiN nr 2/2026, czerwiec 2026 r.). Tańszy kredyt może zwiększać dostępny budżet i zainteresowanie zakupem także poza największymi miastami.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania będzie się poprawiać, a oferta nie nadąży za popytem, presja wzrostowa może się utrzymać. Jeśli podaż zwiększy wybór lub kupujący ograniczą budżety, dynamika może osłabnąć. Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona: odpowiedź na pytanie, czy ceny wzrosną, czy spadną, zależy od relacji popytu do dostępnej oferty.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Górze Kalwarii?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 9 282 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 7 958-9 604 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Górze Kalwarii rosną, czy spadają?

Mediana jest o 421 zł/m², czyli 4,8% wyższa niż poziom odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Najwyższą medianę ma rejon Kępa Gliniecka: 9 359 zł/m². Najniższa wartość w tabeli rejonów dotyczy rejonu Zakalwaria: 7 860 zł/m².

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Górze Kalwarii?

Dla małych mieszkań o powierzchni 35-45 m² mediana wynosi 9 175 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Nie: mediana wynosi 9 282 zł/m² na rynku pierwotnym i 9 361 zł/m² na wtórnym. Lokale deweloperskie były o 0,8% tańsze.

Ile kosztuje działka w Górze Kalwarii?

Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 163 zł/m², a typowa powierzchnia sprzedawanej parceli to 1 100 m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 109 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 14 października 2025 do 1 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (73 transakcji) i wtórny (36); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-01; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji