Wszystko, co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniach OC i AC - sprawdź, jak wybrać dobrą ofertę

Ubezpieczenia naszych pojazdów powinny być pierwszą rzeczą w momencie nabywania pierwszego i każdego kolejnego samochodu. Świadczenie OC oraz AC to dwie najpopularniejsze formy zabezpieczenia komunikacyjnego. Zapewniają one ochronę w sytuacji, gdy będziemy brali udział w wypadku drogowym. Jak wybrać najlepszą ofertę? Podpowiadamy.

Czym jest OC?

Polisa OC, czyli od Odpowiedzialności Cywilnej to ubezpieczenie, które jest obowiązkowe, a co za tym idzie - musi je posiadać każdy samochód zarejestrowany w Polsce. Jego brak może skutkować poważnymi sankcjami finansowymi. Mogą one dodatkowo wzrosnąć, gdyby doszło do wypadku z udziałem nieubezpieczonego auta. Obejmuje ono szkody na mieniu, jak na przykład uszkodzenie innego pojazdu oraz szkody na osoby, jak poważny uszczerbek na zdrowiu lub jego rozstroju. W przypadku zabezpieczenia OC to ubezpieczyciel reguluje wszystkie odszkodowania z tego tytułu.

Polisę ubezpieczeniową wykupuje się zawsze na 12 miesięcy. Rozwiązanie lub wypowiedzenie takiej umowy możliwe jest tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dotyczy to zakupu polisy na odległość, zmiany właściciela pojazdy lub podwójnego świadczenia. W celu zakupu odpowiedniego świadczenia zostało stworzone takie narzędzie, jak porównywarka OC. Dzięki kilku prostym krokom możemy odnaleźć najlepszą ofertę dla siebie.

Czym jest Autocasco?

W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, Autocasco jest dobrowolne. Nie ma żadnego prawnego obowiązku wykupowania go. Można jednak rozważyć jego zakup, ponieważ przynosi on szereg benefitów. Obejmuje ono ochroną pojazd osoby ubezpieczanej. Dotyczy to zarówno wypadków, jak i uszkodzeń danego auta. Mogą one dotyczyć zderzenia ze zwierzęciem, koniecznością naprawy samochodu bądź wyniku żywiołów, jak trąba powietrzna czy gradobicie. Badania wykazują, że w Polsce taki tym świadczenia posiada co czwarty obywatel.

Cały pakiet ubezpieczenia Autocasco zazwyczaj jest bardzo elastyczny. Oznacza to, że w porozumieniu z doradcą możemy dobrać cały jego zakres i zdecydować, jakie elementy ma obejmować takie świadczenie. Cena AC będzie tym korzystniejsza, jeżeli zdecydujemy się na wybranie takiej polisy w pakiecie wraz z Odpowiedzialnością Cywilną. Umowa na AC, podobnie jak OC, zawierana jest na 12 miesięcy. Dzięki wykupieniu tego ubezpieczenia klienci mają zdecydowanie większą możliwość dobierania dodatków, które mogą zmaksymalizować poziom ochrony samych siebie, jak i swoich samochodów.