W Pęcherach nauka spotkała zabawę. Dzień autyzmu pokazał inny świat

W szkolnym ogrodzie w Pęcherach ruch nie cichł ani na chwilę. Uczniowie z kilku szkół przechodzili od stoiska do stoiska, a każda kolejna aktywność miała w sobie coś z zabawy i coś z lekcji, której nie da się znaleźć w podręczniku. Tego dnia w Zespole Szkół Specjalnych rozmowa o autyzmie nie brzmiała jak wykład. Była opowiadana przez doświadczenie, gest, cierpliwość i wspólne działanie.
- Szkolny teren zamienił się w przestrzeń spotkania
- Prosty przekaz o autyzmie wybrzmiał bez szkolnej sztywności
- Wsparcie dla edukacji włączającej ma szerszy zasięg
Szkolny teren zamienił się w przestrzeń spotkania
W Zespole Szkół Specjalnych w Pęcherach odbył się „Dzień świadomości autyzmu”, przygotowany w ramach projektu „Inkluzywna Przyszłość: Wspólne działania Gmin i Powiatu Piaseczyńskiego na rzecz edukacji włączającej”. Na miejscu spotkali się uczniowie szkół podstawowych, młodzież z piaseczyńskiego liceum z dyrektor Barbarą Chwedczuk, nauczyciele, opiekunowie oraz podopieczni szkoły specjalnej.
Atmosfera była swobodna, ale cel wydarzenia pozostawał bardzo poważny. Organizatorzy postawili na formułę, w której dzieci i młodzież mogły nie tylko usłyszeć o spektrum autyzmu, lecz także lepiej zrozumieć, jak różnie można odbierać świat, bodźce i relacje z otoczeniem.
Na terenie szkoły przygotowano m.in. takie punkty jak:
- „Świat widziany inaczej”
- „Słowa nie są wszystkim”
- „Las w słoiku”
- „Mistrzowie celnego rzutu”
- „Piłkowa Akademia Przygód”
- „Kolorowe metamorfozy”
- „Balonowe szaleństwo”
- „Pamiątkowy zakątek”
- „Planszówkowa przygoda”
- „Skok do przygody”
Każde z tych miejsc łączyło ruch, zabawę i prosty przekaz. Dla młodszych uczestników była to przede wszystkim przygoda, ale między grą a śmiechem wybrzmiewała też ważna myśl: osoby w spektrum autyzmu mogą inaczej reagować, potrzebować więcej czasu, lepiej odnajdywać się w przewidywalnym rytmie dnia czy komunikować się w sposób, który nie zawsze jest oczywisty dla innych.
Prosty przekaz o autyzmie wybrzmiał bez szkolnej sztywności
Najmocniej wybrzmiało to, że autyzm nie jest chorobą, lecz innym sposobem funkcjonowania. To właśnie ta różnica często decyduje o codziennych trudnościach, ale też o tym, jak ważne są cierpliwość, życzliwość i gotowość do uważnego słuchania.
Wydarzenie nie miało formy suchej prelekcji. Zamiast tego pojawiły się zadania, które pozwalały wejść w temat bez dystansu. Dzieci mogły sprawdzić się przy grach, zajęciach ruchowych i prostych aktywnościach manualnych, a przy okazji zobaczyć, jak wiele zależy od uważności wobec drugiego człowieka. Taka forma zwykle mówi więcej niż długi wykład, bo zostaje w pamięci na dłużej niż szkolna definicja.
Ważnym elementem były też materiały przygotowane specjalnie na to wydarzenie. Przypominały, że osoby w spektrum autyzmu mogą inaczej odbierać dźwięki, światło czy dotyk, a także potrzebować jasnych zasad i przewidywalności. To wiedza, która w szkolnych murach ma szczególne znaczenie. Od niej zaczyna się codzienna uważność: w klasie, na przerwie, podczas wspólnej zabawy.
Wsparcie dla edukacji włączającej ma szerszy zasięg
Podczas otwarcia obecna była starosta piaseczyńska Ewa Lubianiec. Podkreśliła znaczenie podobnych inicjatyw i zwróciła uwagę na to, że temat autyzmu oraz edukacji włączającej coraz mocniej przebija się do szkół i codziennych rozmów. Jej wypowiedź sprowadzała się do jednego, bardzo czytelnego wniosku: takie spotkania pomagają dzieciom i młodzieży lepiej się rozumieć, a to później przekłada się na bardziej uważne relacje.
Projekt „Inkluzywna Przyszłość” obejmuje wspólne działania Gminy Góra Kalwaria, Gminy Lesznowola, Gminy Piaseczno, Gminy Tarczyn i Powiatu Piaseczyńskiego. Jego założenia wykraczają poza pojedyncze wydarzenia. Chodzi o wzmacnianie szkół, rozwijanie kompetencji uczniów i kadry, dostosowywanie przestrzeni do różnych potrzeb oraz tworzenie warunków, w których każde dziecko może czuć się bezpiecznie i zauważone.
Na szkolnym terenie nie brakowało też po prostu radości. Były tatuaże, malowanie twarzy, balony, planszówki, dmuchańce, popcorn, wata cukrowa i zupa dyniowa przygotowana przez uczniów Gastronomika z Góry Kalwarii. Taki zestaw atrakcji sprawił, że ważny temat nie został odrzucony przez młodych uczestników jako zbyt trudny. Przeciwnie. Wszedł do ich świata naturalnie, przez zabawę i wspólne bycie razem.
To właśnie w tym tkwiła siła całego dnia w Pęcherach. Nie w samej liczbie atrakcji, lecz w tym, że obok nich pojawiło się zrozumienie. A od niego zaczyna się znacznie więcej niż jednorazowe wydarzenie.
na podstawie: Starostwo Powiatowe w Piasecznie.
Ostatnie Artykuły

50 tys. zł na azbest. W gminie trwa nabór dla właścicieli posesji

Konstancin-Jeziorna na szczycie Mazowsza. Wynik robi wrażenie

Wahadło na Julianowskiej. Potem całe skrzyżowanie ma zostać zamknięte

Nocna przerwa na Kościuszki. Autobusy pojadą objazdami

Broń przy 69-latku i groźby wobec komendanta w Piasecznie

W Pęcherach nauka spotkała zabawę. Dzień autyzmu pokazał inny świat

W Piasecznie pieśń o malinach odsłania drugie, zaskakujące dno

Pakiety medyczne a kontrola zdrowia – jak monitorować organizm na bieżąco?

Zdrowie jako inwestycja – dlaczego warto myśleć o nim długoterminowo?

Czerwcowa książka z Jazgarzewa rozbija iluzje i zostawia z oddechem

Hiszpańskie rozmowy wracają do Piaseczna - Café Olé! w Bibliotece

Wypalanie traw wciąż groźne. Konstancin-Jeziorna ma jedne z najwyższych liczb w powiecie

Dzieci z Piaseczna opowiedzą o swoich pasjach piórem i kredką

Sekcja Geniuszy w Piasecznie - biblioteka stawia na naukę i zabawę
Przydatne dane teleadresowe
- Nadleśnictwo Chojnów - kontakt, sprzedaż drewna, edukacja leśna
- Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Piaseczno - kontakt, PSZOK, godziny odbioru odpadów
- Domy Dzieci w Pęcherach w Piasecznie - kontakt, godziny, informacje
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Piasecznie - kontakt, zgłoszenia, przeglądy
- Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki - kontakt, usługi B2B, badania technologiczne
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Piasecznie - kontakt, godziny, dokumenty
