Nożyki, szablony, folia odblaskowa i kilka chwil dobrej zabawy - tylko tyle jest potrzebne, by być widocznym na drodze. Tak właśnie powstawały unikatowe odblaski, które wspólnie z policjantami, tworzyli uczniowie jednej z piaseczyńskich podstawówek. Dzieci od dzisiaj już wiedzą, że noszenie odblasków to nie obciach, a szansa!

Przepisy prawa o ruchu drogowym stanowią, że osoby poruszające się po zmroku poza obszarem zabudowanym muszą mieć na sobie odblaski. Nieprzestrzeganie tego przepisu może grozić nie tylko mandatem, ale też utratą zdrowia, a nawet życia. Często nie jesteśmy świadomi, jak ważne i pożyteczne jest posiadanie elementów odblaskowych. Szczególnie w okresie jesienno - zimowym, kiedy zmrok zapada wcześnie, a ludzie mają tendencję do noszenia odzieży w ciemnych barwach.

Żeby "zaBŁYSNĄĆ" i stać się widocznym na drodze naprawdę nie trzeba wiele. Wystarczy odblaskowa zawieszka, opaska, kamizelka bądź zwykla latarka, którą weźmiemy ze sobą na spacer. Można również samodzielnie stworzyć odblaski i to właśnie robili uczniowie piaseczyńskiej podstawówki wspólnie z policjantami. Warsztaty były doskonałym momentem do cennych rozmów na temat bezpiecznego i świadomego poruszania się po drogach. Dzieci dzięki "magicznym tubom" mogły zobaczyć jak widoczny jest pieszy wyposażony w elementy odblaskowe oraz taki, który ich nie posiada. Ten eksperyment zrobił na nich ogromne wrażenie. Dzieci zgodnie przyznały, że chcą być widoczne i chcą być BEZPIECZNE, po czym z uśmiechem przystąpiły do tworzenia własnych odblasków. W ruch poszły nożyczki oraz odblaskowe folie przywiezione przez policjantów. Już po godzinie uczniowie mieli własne odblaskowe zawieszki, które z dumą i ogromną satysfakcją doczepili do swoich plecaków.

Pamiętajmy, że o zmroku, przy złych warunkach atmosferycznych, pieszy ubrany w ciemną garderobę widziany jest przez kierującego pojazdem dopiero z około 20 metrów. Efektem tego jest to, że kierujący niejednokrotnie nie jest w stanie odpowiednio i na czas zareagować. Dlatego zróbmy co w naszej mocy, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Niech przyświeca nam zasada, że noszenie odblasków to nie obciach - to szansa!

 

st. asp. Magdalena Gąsowska.mw