Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

Doświadczenia chemiczne pokazowe dla dzieci

Chemia bez wątpienia jest jedną z najciekawszych dyscyplin nauki. To właśnie dzięki niej możemy poznać i zrozumieć w jaki sposób oddziałują na siebie różnorodne substancje, a także w jaki sposób można je ze sobą łączyć, by wywołać pożądane efekty. Jak wiadomo, chemia towarzyszy nam praktycznie na co dzień. Dzieci obecnie zaczynają poznawać ten przedmiot dopiero w siódmej klasie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by móc zaznajomić ich z tą dziedziną nauki o wiele wcześniej i udowodnić im, że nauka takiego przedmiotu wcale nie musi być nudna. Należy oczywiście pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa, jednak niektóre doświadczenia chemiczne pokazowe, możemy zorganizować we własnym zaciszu domowym. Jakie eksperymenty można więc przeprowadzić bezpiecznie w domu?

Jak wytłumaczyć dziecku chemiczny świat?

Niektórzy śmiało twierdzą, że niektóre dzieci rodzą się naukowcami. Nie da się ukryć, że może być w tym wiele prawdy, gdyż niektóre pociechy już od najmłodszych lat uwielbiają zadawać całą masę pytań, a także przeprowadzać proste eksperymenty na własną rękę. Co więcej, są one niezwykle ciekawe świata, a za każdym razem, gdy odkryją one coś nowego, poświęcają temu całą uwagę i skupienie. Rodzice często przyglądają się najmłodszym i zastanawiają się w jaki sposób pogłębić ich zainteresowania. Czasem pociechy z zaciekawieniem obserwują poszczególne zjawiska przyrodnicze, które dzieją się na co dzień dookoła nich, a następnie zastanawiają się i bombardują rodziców pytaniami w poszukiwaniu wyjaśnień. Okazuje się, że często niezwykle ciężko wyjaśnić dziecku dlaczego dzieje się właśnie tak a nie inaczej. Wówczas idealnym rozwiązaniem na wprowadzenie dziecka w świat chemii jest przeprowadzenie doświadczeń chemicznych pokazowych. Okazuje się, że nawet najprostsze eksperymenty mogą znacznie ułatwić pociechom zrozumienie otaczających ich zjawisk. W ten sposób także możemy połączyć naukę z zabawą, a także z wyjaśnieniami świata rzeczywistego. Często takie doświadczenia chemiczne pokazowe mogą wiele wyjaśnić, a także zaangażować dzieci i wesprzeć ich chemiczne zainteresowania. Co więcej, często do ich przeprowadzeni potrzebne są jedynie podstawowe produkty, które z pewnością już posiadamy w gospodarstwie domowym.

Doświadczenia chemiczne pokazowe- dwa pomysły na domowe eksperymenty

Oto dwa, genialne pomysły na doświadczenia chemiczne pokazowe, które wiele wyjaśnią naszym pociechom:

  • lampa lawa- wlej olej roślinny do wody, a następnie dodaj barwnik i tabletkę musującą. Zachodzi tu reakcja kwasowo- zasadowa. Tabletki musujące i woda reagują ze sobą, a powstający dwutlenek węgla wypycha niewielkie ilości wody w górę. Następnie opada o na na dno przez olej.
  • niewidzialny atrament przy pomocy soku z cytryny- wystarczy napisać dany wyraz przy pomocy soku z cytryny i poczekać aż wyschnie, by stał się niewidoczny. Następnie, by przeczytać dany wyraz, wystarczy przytrzymać papier nad źródłem światła. Podczas ogrzewania, substancje zawarte w soku z cytryny rozkładają się, a węgiel powoduje czarne zabarwienie papieru. Tam gdzie został wykorzystany sok z cytryny dzieje się to znacznie szybciej.