Chore sosny w prywatnych lasach. Nadleśnictwo Chojnów wzywa do szybkiego działania

FOT. Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
W lasach prywatnych w gminie Konstancin-Jeziorna pojawił się sygnał, którego nie warto ignorować. Nadleśnictwo Chojnów alarmuje, że zamierające sosny trzeba usuwać bez zwłoki, bo suche drzewa stają się wylęgarnią owadów i mogą pociągnąć za sobą kolejne zdrowe fragmenty drzewostanu. Dla właścicieli to nie tylko kwestia porządku, ale też obowiązek zapisany w ustawie o lasach.
- Suche pnie zdradzają problem, który może rozlać się na cały las
- Obowiązek jest ustawowy, a zwłoka może skończyć się decyzją administracyjną
Suche pnie zdradzają problem, który może rozlać się na cały las
Nadleśnictwo przypomina właścicielom lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, że muszą dbać o stan sanitarny swoich działek. W praktyce chodzi o szybkie usuwanie drzew, które zamierają, zwłaszcza sosny zwyczajnej, bo to właśnie one najczęściej stają się punktem wyjścia dla większych strat.
Sygnały ostrzegawcze są dość wyraźne:
- odpadanie kory,
- przebarwienie igieł na rudo-brązowy kolor.
Takie drzewa nie są już tylko martwym elementem krajobrazu. Stają się siedliskiem owadów, a przy ich masowym pojawie zagrożenie przenosi się na sąsiednie, zdrowe drzewa. W skrajnym przypadku może to osłabić trwałość całego kompleksu leśnego.
Obowiązek jest ustawowy, a zwłoka może skończyć się decyzją administracyjną
Przypomnienie nadleśnictwa nie jest jedynie apelem o porządek w lesie. Obowiązek wynika z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy o lasach. Jeśli właściciel nie wykona potrzebnych prac, może otrzymać decyzję nakazową w trybie administracyjnym.
Usuwanie chorych drzew trzeba przeprowadzić możliwie szybko, ale z zachowaniem przepisów dotyczących ochrony przyrody, w tym okresów lęgowych ptaków. Po wycince właściciel ma jeszcze jeden obowiązek – musi telefonicznie zgłosić drewno do legalizacji.
Zgłoszenia przyjmują:
- Beniamin Bróździak, starszy referent ds. lasów niepaństwowych – 502 717 285,
- sekretariat Nadleśnictwa Chojnów – 22 727 57 52.
Nadleśnictwo podkreśla, że tylko wspólne działanie właścicieli lasów prywatnych i państwowych może zatrzymać proces zamierania sosen w regionie.
na podstawie: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

L16 pojedzie objazdem przez Okrzeszyn. Zmiany potrwają do połowy lipca

Burmistrz znów spotka się z mieszkańcami. W centrum drogi i codzienne sprawy

Z Piaseczna wyniósł okulary i namioty - policja zatrzymała 36-latka

Dmuchańce i Guzowianki w Skolimowie. Dzień Dziecka z bogatym programem

Jeziorka pod lupą. Roczne badania pokazały, co szkodzi rzece najbardziej

Wakacyjne pamiątki z całego świata w piaseczyńskiej bibliotece

Młodzi sportowcy z Piaseczna odebrali nagrody. W tle godziny pracy

Wakacyjne domino z książek w Bogatkach - dzieci złapią biblioteczną frajdę

ZaGraj z Nami - biblioteka w Piasecznie zamienia wakacje w przygodę

Bez tablicy i bez uprawnień - 33-latek miał ponad 3 promile

Lato w Harmonii - muzyka, która zwalnia czas w Ojrzanowie

Piaseczno układa plan usług społecznych. Przy jednym stole usiedli urzędnicy i specjaliści

Odwołano część kursów linii L–1, L–3 i L13. ZTM podaje powód

Nowy plac targowy w Górze Kalwarii rusza do przebudowy za 7,8 mln zł
Przydatne dane teleadresowe
- Muzeum Piaseczna - bilety, godziny, wystawy i dojazd
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Piasecznie - kontakt, godziny, dokumenty
- Chojnowski Park Krajobrazowy - kontakt, dojazd, edukacja i atrakcje
- Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Piasecznie - kontakt, rejestracja, poradnie
- Sąd Rejonowy w Piasecznie - kontakt, wydziały i obsługa interesantów
