Jak wybrać odpowiedni elektryczny promiennik ciepła, który spełni Twoje potrzeby

Elektryczne promienniki ciepła to rodzaj systemu grzewczego, który wykorzystuje światło podczerwone do ogrzania pomieszczenia, a nie wdmuchiwanie gorącego powietrza. Mogą się one wydawać dziwnym wyborem w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania, ale promienniki elektryczne mają wiele zalet, które sprawiają, że warto je rozważyć w niektórych sytuacjach. Jeśli jesteś na rynku grzejników i jesteś ciekaw, czy promiennik elektryczny sprawdzi się w Twoim domu, ten przewodnik pomoże Ci zdecydować, czy są one odpowiednie dla Ciebie i jakie cechy są najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć przed zakupem promiennika elektrycznego

Jeśli zdecydowałeś, że promienniki ciepła są dla Ciebie odpowiednie, jest kilka rzeczy, o których powinieneś pomyśleć przed ich zakupem:

  • Ile ciepła potrzebujesz? - Musisz wybrać promiennik, który będzie w stanie wytworzyć wystarczająco dużo ciepła, aby ogrzać wybraną przestrzeń. Jeśli wybrany przez Ciebie grzejnik wymaga dużej ilości energii elektrycznej do działania, ale nie wytwarza wystarczającej ilości ciepła, to w efekcie wydasz więcej na rachunki za prąd niż w przypadku bardziej wydajnego grzejnika.
  • Jak duży jest Twój pokój? - Ilość ciepła, jakiej potrzebujesz, jest bezpośrednio związana z wielkością Twojego pokoju. Prawdopodobnie do większego pokoju będzie potrzebny większy grzejnik niż do małego. Należy również wziąć pod uwagę układ pomieszczenia; jeśli ściany blokują dostęp ciepła do całego pomieszczenia, potrzebny będzie grzejnik, który wytwarza skoncentrowaną ilość ciepła. -
  • Gdzie będziesz używać promiennika? - Promienniki mogą być używane w wielu miejscach, w tym w biurach, warsztatach, a nawet na podwórku. Najlepsze miejsce do zastosowania promiennika będzie zależało od Twoich potrzeb. Na przykład, jeśli chcesz ogrzewać podwórko, powinieneś rozważyć model stołowy. Jeśli chcesz ogrzewać domowe biuro, lepszym wyborem może być model montowany na ścianie.

Promienniki ciepła - rodzaje

Modele montowane na ścianie - te promienniki ciepła są montowane na ścianie i są jedną z bardziej popularnych opcji. Dostarczają one ciepło promieniujące z boków, aby ogrzać pomieszczenie przy minimalnym wysiłku użytkownika. Urządzenia montowane na ścianie są zazwyczaj bardziej energooszczędne niż modele stołowe. Modele naścienne doskonale nadają się do większych pomieszczeń i są dostępne z wbudowanym termostatem lub pilotem zdalnego sterowania, dzięki czemu można regulować temperaturę z fotela. Naścienne grzejniki elektryczne mogą być dostarczane jako pojedynczy panel lub mogą mieć kilka paneli.

Modele stołowe - chociaż są mniej efektywne niż promienniki elektryczne montowane na ścianie, modele stołowe są znacznie bardziej przenośne. Ponieważ można je umieścić niemal wszędzie, są doskonałym rozwiązaniem w przypadku niewielkiej przestrzeni, którą trzeba ogrzać. Ze względu na swoją przenośność modele stołowe mogą być stosowane w różnych miejscach, w tym w biurach i warsztatach. Jeśli trzeba często przenosić nagrzewnicę, lepszym wyborem może być model stołowy. Modele stołowe są dostępne zarówno w wersji jedno-, jak i wielopanelowej. Modele stołowe są zazwyczaj mniej efektywne energetycznie niż modele ścienne.