Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

Jak działa Bitcoin i sposoby jego wykorzystania

Bitcoin stanowi wirtualną monetę, której popularność rośnie z roku na rok. Praktycznie każdy słyszał o kryptowalutach, a szczególnie o jednej z nich – Bitcoinie. Jeśli więc posiadamy małą wiedzę na ten temat lub nie wiemy praktycznie nic na temat kryptowalut, to warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu czytając artykuł, bądź wiadomości Bitcoin.

Sposób działania Bitcoina

Bitcoin działa na bazie danych zwanej Blockchain – jest to zbiór komputerów połączonych ze sobą za pomocą globalnej sieci Internet, które to komputery nieustannie wymieniają się zaszyfrowanymi informacjami opartymi na kryptografii. Baza danych Blockchain zawiera informacje o przeprowadzonych transakcjach i portfelach należących do użytkowników. Komputery należące do sieci Blockchain dbają o to, aby eliminować problemy i błędy oraz weryfikują nawzajem transakcje przeprowadzane w obrębie całej sieci. Dzięki kryptografii nie ma możliwości fałszować, kontrolować, ani bezpośrednio wpływać na to co dzieje się w Blockchain. Ktoś mógłby zadać sobie pytanie – kto i dlaczego udostępnia komputery do użytkowania w sieci bazy danych Blockchain? Firmy i osoby prywatne mogą podłączyć się do sieci Bitcoin i przeznaczyć moc obliczeniową swoich komputerów w celu przepływu informacji. W zamian sieć wynagrodzi takie osoby pewnym ułamkiem monety Bitcoin, nazywa się to „kopaniem bitcoinów”. Wiele jest w tym prawdy, ponieważ ilość bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów, a obecnie szacuje się, że ponad 85% wszystkich bitcoinów zostało już wykopane i znalazło swoich właścicieli. Im mniejsza ilość pozostaje do wykopania tym trudniej jest osiągnąć to maksymalne 21 milionów.

Sposoby wykorzystania Bitcoina

Za zdobyte Bitcoiny możemy płacić za produkty lub usługi w firmach, które akceptują tego typu płatności. Przykładem dużej firmy jest Amazon, który jakiś czas temu wprowadził płatności za pomocą kryptowaluty. Należy jednak zwracać uwagę na kurs Bitcoin, aby nie przepłacać za transakcje. Jeśli jednak poszukujemy firm znajdujących się w Polsce to warto poznać portal coinmap.org, który za pomocą przejrzystej mapy wyświetla cały świat z zaznaczonymi firmami, które akceptują płatność bitcoinami. Można z powodzeniem odnaleźć duże i mniejsze firmy z naszej okolicy, nie ograniczając się jedynie do firm oferujących usługi wirtualne, ale również do restauracji, hoteli w których możliwe jest zapłacenie za pomocą Bitcoina. Osoby, które chcą jednak zachować bitcoiny w celu inwestycji mogą skorzystać z krótkoterminowych lub długoterminowych lokat.