Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

Wady i zalety kolonii i obozów wakacyjnych

Wreszcie dla dzieci i młodzieży szkolnej nastał upragniony czas wakacji. Upalne dni ciężko spędza się w mieście, dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na wysłanie swoich pociech na kolonie w Polsce lub za granicami kraju. Obozy mają wiele zalet, ale też posiadają kilka wad, na które warto zwrócić uwagę posyłając na nie zwłaszcza małe dziecko, które nie rozstawało się ze swoimi rodzicami na długi czas.

Zawieranie nowych przyjaźni i znajomości

Największą zaletą płynącą z kolonii dla dziecka jest poznawanie przez nie nowych osób w różnym wieku i pochodzących z różnych środowisk. Dzięki temu, nasza pociecha uczy się tolerancji, otwartości i integracji z innymi. Bardzo dobrym pomysłem jest wysłanie dziecka na obóz bez koleżanki, bądź kolegi, dzięki czemu w lepszym stopni nauczy się życia i funkcjonowania w dużej grupie osób. Na pewno po powrocie do domu, nasze szkraby będą chciały kontynuować takie znajomości.

Nauka oszczędzania i obracania pieniędzmi

Obozy uczą dysponowania pieniędzmi i samodzielności. Drobne sumy, który dajemy dzieciom na taki wyjazd, muszą być przez nie odpowiedzialnie rozplanowane. Decyzja o tym, na co i kiedy je wydadzą , zależy tylko od nich. Uczy się dzięki temu szacunku do pracy i pieniędzy.

Nadzór profesjonalnych opiekunów i pedagogów

W czasie trwania obozu, Twoje dziecko jest pod stałą opieką wykwalifikowanych osób dorosłych, którzy o nie zadbają i zorganizują w odpowiedni i zróżnicowany sposób czas. Unikniemy dzięki temu sytuacji, w której dzieci będą pozostawione same sobie. Wtedy najczęściej dochodzi do „nieszczęśliwych wypadków. Dzięki pewności, że nasze pociechy są pozostawione w dobrych rękach, rodzice w tym czasie będą mogli spokojnie cieszyć się wakacjami lub oddać się pracy i obowiązkom bez obaw o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Brak nudy i monotonii

Z pewnością podczas organizowanych obozów, Twoje dziecko nie będzie mogło narzekać na brak zajęć i monotonię. Zależnie od tego, na jaki typ obozu się zdecydujesz, Twoja pociecha będzie mogła uczestniczyć w zajęciach jazdy konnej, wycieczkach, turniejach, językowych warsztatach i licznych artystycznych zajęciach. Uczy to otwartości na różne aktywności i pokazuje różnorodność czynności, które możemy wykonywać. Obozy dają także możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu i uprawiania sportów ruchowych.

Nauka obowiązków

Na koloniach zawsze panują określone zasady- konkretne godziny posiłków, zjawienia się na zbiórki, czy dbałość o schludność w pokoju. Na obozach organizowane są często konkursy na czystość, które dodatkowo zachęcają do dbania o swoje otoczenie. Takie zasady uczą przede wszystkim punktualności i dostosowania się do panujących tam reguł .Powrót z kolonii zawsze powoduje u dziecka poczucie dumy, że poradziło sobie tam samo, bez nas- rodziców.

Tęsknota za domem i rodzicami

Wysyłając dziecko na pierwsze kolonie, warto zadbać o to żeby wyjazd nie był bardzo oddalony od miejsca zmieszania, w razie ewentualnego przyjazdu, dużej tęsknoty za rodzicami. W takich sytuacji rodzice powinni być wyrozumiali w stosunku do swoje pociechy. Tęsknota dziecka za domem, to normalne uczucie, które pojawia się zwłaszcza podczas pierwszego samodzielnego wyjazdu.

Należy mieć z dzieckiem stały kontakt i pytać o jego samopoczucie. Oczywiście , nie należy popadać w skrajność i nie wydzwaniać do swojej pociech i ich wychowawców za często. Trzeba zachować umiar i racjonalnie oceniać sytuację, która w niektórych przypadkach jest wyolbrzymiona przez dziecko nieumiejące odnaleźć się w nowej sytuacji.

Koszty

Niewątpliwie opłacenie kolonii wiąże się z kosztami które w zależności wycieczek i atrakcji na miejscu, oscylują między 800-2500 za tydzień. Najtańsze są oczywiście obozy organizowane w Polsce. Kolonie krajowe mają też takie plusy jak krótka podróż, mniej kosztowne atrakcje turystyczne i transport.

Zastanawiając się nad organizacją wakacji dla swojego dziecka, warto zwrócić uwagę na plusy i minusy kolonii i przeanalizować, które z nich przeważają.

Więcej informacji

Sprawdź prywatne przedszkole na Pradze - NPJS - dowiedz się więcej o ofercie edukacyjnej