Piękna książka wychodzi do ludzi - kiermasz w Piasecznie

FOT. Biblioteka Piaseczno
W sali festiwalowej CEM papier, ilustracja i opowieść spotkają się przy jednym stole. Podczas 11. Festiwalu Pięknej Książki Biblioteka Publiczna w Piasecznie zaprosi czytelników na kiermasz, na którym będzie można poznać autorów, zajrzeć do oferty wielu wydawnictw i znaleźć książkę, która broni się nie tylko treścią 📚
- Festiwal Pięknej Książki pokaże, jak wiele może pomieścić książka
- Od japońskiego komiksu po książki, które uczą wrażliwości
- Autorzy, debiutanci i lokalni twórcy dołożą własne historie
11. Festiwal Pięknej Książki pokaże, jak wiele może pomieścić książka
Kiermasz Pięknej Książki to propozycja dla tych, którzy lubią książki dobrze napisane, ale także starannie zaprojektowane. Liczą się tu ilustracje, papier, format, typografia i cała oprawa, dzięki której lektura zaczyna się jeszcze przed przeczytaniem pierwszej strony.
Wydarzenie odbędzie się 5 września w godz. 12.00-18.00 w sali festiwalowej, w hali budynku CEM. W programie zaplanowano jeden główny punkt:
- 12.00-18.00 - Kiermasz Pięknej Książki, sala festiwalowa
Na miejscu pojawią się zarówno duże oficyny, jak i małe, autorskie wydawnictwa, twórcy niezależni oraz lokalne środowiska literackie i ilustratorskie. To dobry moment, by porozmawiać o książkach, których nie zawsze szuka się w zwykłej księgarni, a także przyjrzeć się publikacjom powstającym blisko Piaseczna i Mazowsza.
Od japońskiego komiksu po książki, które uczą wrażliwości
Wśród wystawców znajdą się między innymi Hanami i Wydawnictwo Kirin, związane z literaturą oraz kulturą Japonii. Hanami od lat publikuje ambitne japońskie komiksy, a w jego katalogu są między innymi „MONSTER”, „Saga winlandzka”, „Przypadek Darwina” oraz „Samotny Wilk i Szczenię”. Kirin prezentuje literaturę japońską dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także albumy i książki gatunkowe.
Nie zabraknie propozycji dla młodszych czytelników. Literówka, Tatarak, Wydawnictwo MODO, Wydawnictwo TANDEM i Widnokrąg stawiają na książki, które łączą atrakcyjną formę z tematami ważnymi dla dzieci i nastolatków. W katalogach pojawiają się opowieści o przyjaźni, dorastaniu, empatii, rodzinnych relacjach i odkrywaniu świata. TANDEM przywiezie także serie przygodowe i detektywistyczne, między innymi „Julka - mała weterynarka”, „Stadnina Apley Towers” oraz „Agencja detektywistyczna Christie i Agaty” 🐾
Swoją ofertę pokaże również TuSieCzyta, łączące wydawnictwa BUKA, FORMAT, TAKO, ALBUS i DRUGANOGA. Wśród publikacji są książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, także takie, które można czytać wspólnie, niezależnie od wieku. Ciekawym uzupełnieniem są audiobooki ilustrowane przez Józefa Wilkonia.
Na kiermaszu pojawi się Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia, powołana z inicjatywy artysty i poświęcona ochronie oraz promocji jego dorobku. Obecny będzie także Mazowiecki Instytut Kultury z albumami o sztuce, katalogami wystaw i publikacjami o kulturze regionu, w tym z serią „Poza Warszawą”.
Autorzy, debiutanci i lokalni twórcy dołożą własne historie
Ważną częścią wydarzenia będą osoby piszące i ilustrujące. Na stoiskach spotkają się między innymi Krzysztof Beśka, Magdalena Kowalczuk, Iwona Pastuszka-Vedral, Aleksandra Prykowska i Leon Durka z Grupy Autorów Niezależnych GAN.
Krzysztof Beśka jest autorem powieści obyczajowych, kryminalnych i sensacyjno-historycznych, a także tekstów piosenek i słuchowisk. Magdalena Kowalczuk tworzy obyczajowe „opowieści otulające”, w których pojawiają się realizm magiczny, legendy i motywy roślinne. Iwona Pastuszka-Vedral pisze i ilustruje książki dla dzieci, między innymi „Żabią odyseję”, „Psa (nie)zwykłego” oraz serię „Alpaki z Widokowej”. Jej publikacje zachęcają także do poznawania lokalnych atrakcji Mazowsza.
Aleksandra Prykowska przybliża historię Powstania Warszawskiego, zwłaszcza przez biografie kobiet. Wspólnie z Dorotą Majewską wydała między innymi „Zośka. Moja wielka miłość. Wspomnienia Hali Glińskiej” oraz „Łączniczka «Zośki». Wspomnienia Danuty Rossman”. Piaseczyński wątek literacki uzupełnią Klub Poszukiwaczy Słowa i Klub Ilustratora Piaseczno, skupiające lokalnych autorów, autorki i artystów 🎨
Swoje miejsce dostaną również debiutanci. Stoisko Lab Debiutantów pokaże twórczość osób uczestniczących w Panelu Debiutantów, a Warszawska Firma Wydawnicza zaprezentuje model wspierający autorów publikujących własne książki w niewielkich nakładach.
Na kiermaszu znajdą się także stoiska wydawnictw Bookend, BOOKSMANIAK.EU, Prószyński Media, Skarpa Warszawska i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - Oddział w Łodzi. Ich oferta obejmuje między innymi literaturę obyczajową, kryminały, thrillery, fantastykę, biografie, książki popularnonaukowe, poezję i literaturę faktu. Wydawnictwo Jagoda połączy literaturę ze sztuką, a jego działalność obejmuje także akwarelę i drobną ceramikę.
Za organizację wydarzenia odpowiadają Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia. Na kiermasz można przyjść po prostu z ciekawością - wobec książek, których chce się dotknąć, przejrzeć je od pierwszej do ostatniej strony i być może zabrać ze sobą do domu. 📖
na podstawie: Biblioteka w Piasecznie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Biblioteka Piaseczno). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Projekty dla Urzecza, Parku Zdrojowego i STOCER czekają na głosy

Trzy miejsca pamięci i hołd dla bohaterów Bitwy Warszawskiej

Piękna książka wychodzi do ludzi - kiermasz w Piasecznie

Książki wychodzą na wybieg. Piaseczno zanurzy się w kulturze Wschodu

Święto Wojska Polskiego w powiecie. Hołd, msze i pieśni patriotyczne

Targowisko ma trafić do gminy. Podpisano umowę przedwstępną

Basen w Piasecznie będzie nieczynny. Zaplanowano przerwę technologiczną

Pożar w Domach Dzieci w Pęcherach. Dzieci są bezpieczne

Osiem miejsc i puchar burmistrza. Turniej siatkówki plażowej w Bielawie

Jedna baza, wiele form pomocy w powiecie piaseczyńskim

Zwrot akcyzy za paliwo dla rolników. Zostało niewiele czasu

Zimowe gruszki po zbiorze są twarde. Dopiero chłód wydobywa ich smak i aromat

Dmuchawy do liści zakazane w Piasecznie. Za złamanie przepisów grozi grzywna

Piaseczyńscy debiutanci odsłonią kulisy swoich książek
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki Złotokłos, gmina Piaseczno, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Urząd Miasta i Gminy Piaseczno - kontakt, godziny, wydziały i rezerwacja wizyt
- Apteki Bielawa, gmina Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Piasecznie - kontakt, godziny, dokumenty
- Dom Dzieci nr 2 w Pęcherach - kontakt, specjaliści i wsparcie dla wychowanków
- Chojnowski Park Krajobrazowy - kontakt, dojazd, edukacja i atrakcje
