Rekordowa frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Piasecznie
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w naszej gminie osiągnęła imponujący poziom. Ponad połowa uprawnionych mieszkańców zdecydowała się oddać swój głos, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu sprawami Unii Europejskiej.
  1. Frekwencja wyborcza w gminie Piaseczno wyniosła 54,04%.
  2. Najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska (49,69%).
  3. W Polsce frekwencja wyniosła 40,65%.
  4. Najwięcej głosów w gminie otrzymała Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się 9 czerwca 2024 r., przyciągnęły do urn ponad połowę uprawnionych mieszkańców naszej gminy. Frekwencja wyniosła 54,04%, co jest wynikiem wyższym niż w kwietniowych wyborach samorządowych.

Wyniki wyborów w gminie Piaseczno pokazały dominację Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła 49,69% głosów. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 21,87%, a na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja, zdobywając 12,41% głosów. Pozostałe komitety uzyskały następujące wyniki: Lewica – 7,52%, Trzecia Droga – 7,17%, Bezpartyjni Samorządowcy – 1,13%, Polexit – 0,21%.

Na poziomie krajowym frekwencja wyniosła 40,65%, a w województwie mazowieckim 46,95%. W powiecie piaseczyńskim do urn poszło 51,19% uprawnionych do głosowania, co również jest wynikiem powyżej średniej krajowej.

Mieszkańcy naszej gminy głosowali w okręgu wyborczym obejmującym Warszawę oraz osiem powiatów wokół stolicy. Najwięcej głosów w naszej gminie zdobyła Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej – 5147.

Polska, będąca piątym z kolei państwem członkowskim z największą liczbą posłów, będzie miała 53 eurodeputowanych w tej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wśród nich 21 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 20 – Prawo i Sprawiedliwość, 6 – Konfederacja, a po 3 mandaty przypadły Lewicy i Trzeciej Drodze.

Ze szczegółowymi wynikami wyborów można zapoznać się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.


Według informacji z: Urząd Miasta