Jakie są skutki wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych? Dlaczego korzystanie z pasów bezpieczeństwa jest tak ważne? Co czuje kierujący w momencie dachowania pojazdu? Na te pytania i wiele innych odpowiedź poznali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Piasecznie oraz Szkoły Podstawowej w Józefosławiu, którzy wzięli udział w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przeprowadzili je piaseczyńscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Fundacji PRODRIVER.

26 października 2023 roku na zaproszenie policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, powiat piaseczyński odwiedziła Fundacja PRODRIVER w ramach kampanii "Drogi bez promili na Mazowszu".

Przedstawiciele fundacji wspólnie z funkacjonariuszami piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego odwiedzili dwie szkoły podstawowe w których promowali bezpieczne zachowania na drodze, trzeźwość oraz konsekwencje nieprzestrzegania obowiązujących przepisów. Warsztaty podzielone zostały na trzy wydarzenia edukacyjne.

Pierwsze z nich to instruktaż poświęcony tematyce zagrożeń związanych z jazdą pod wpływem alkoholu lub innych używek na przykładzie projekcji sfilmowanego doświadczenia porównującego jazdę na trzeźwo i po spozyciu alkoholu oraz wywiadu ze sprawcą wypadku po spożyciu alkoholu, a także ,,test pijaka”- slalom w alkogoglach i narkogoglach. Drugim etapem był symulator dachowania oraz instruktaż zapinania pasów bezpieczeństwa, w oparciu o przykłady ukazujące jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa i zachowanie trzeźwości za kierownicą. Trzecim punktem szkoleniowym było laboratorium badań psychotechnicznych (refleksomierz, miernik czasu reakcji) z instruktażem psychologów transportu. Pomiar czasu reakcji oraz koordynacji psychoruchowej uczestników, pozwolił im zrozumieć jak alkohol upośledza percepcję i zdolności psychomotoryczne w zasymulowanym stanie nietrzeźwości.

W trakcie przerw uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę kultowych samochodów sportowych w miniaturze. Kampania spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań oraz chętnie brali udział w zajęciach praktycznych. Dzięki spotkaniu uświadomili sobie, że bezmyślność i nieodpowiedzialne zachowanie jakim jest kierowanie jakimkolwiek pojazdem pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających może mieć tragiczne i nieodwracalne konsekwencje.

 

st. asp. Magdalena Gąsowska/mw

Film PNO.mp4

Pobierz plik PNO.mp4 (format mp4 - rozmiar 38.09 MB)