Przepisy ruchu drogowego jasno wskazują, w jaki sposób prawidłowo wykonać manewr wyprzedzania. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, warto przypominać sobie obowiązujące zasady, m.in. te dotyczące znaków.

CO TO JEST WYPRZEDZANIE?

Wyprzedzanie to MANEWR, wymagający od kierującego zachowania SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI! Zanim go wykonasz, upewnij się, czy masz odpowiednią widoczność, dostateczne miejsce i czy kierujący jadący z tyłu nie rozpoczął wyprzedzania, a jadący z przodu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania lub zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

ZABRANIA SIĘ WYPRZEDZANIA jadącego po jezdni POJAZDU SILNIKOWEGO:

-  przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

-  na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

- na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany, czyli w miejscu, gdzie znajduje się sygnalizacja świetlna lub uprawniona osoba kieruje ruchem.

MOŻNA WYPRZEDZAĆ Z PRAWEJ STRONY?

Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu (przy zachowaniu powyższych warunków) – na jezdni jednokierunkowej oraz na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

ZABRANIA SIĘ WYPRZEDZANIA POJAZDU UPRZYWILEJOWANEGO NA OBSZARZE ZABUDOWANYM!

Warto pamiętać.