Wymiana szyby w oknach - zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa jest elementem niezbędnym do zachowania zdrowia psychicznego. Niezwykle ważne jest by w domowym zaciszu czuć, że nic nam nie zagraża. Sprawnie działające okna w domu lub mieszkaniu stanowią podstawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że ich dom to miejsce, w którym czują się spokojni i bezpieczni. Niestety uszkodzenia okien spowodowane, np. włamaniem może zachwiać życiową równowagę.

Pęknięta szyba w oknie – jak sobie z nią poradzić?

Najczęściej występującą przyczyną pęknięcia szyby okiennej są uszkodzenia mechaniczne, które powstają podczas nieuważnej zabawy lub niepożądanych działań osób trzecich. Zdarza się, że okna pękają z powodu nieprawidłowej eksploatacji lub dużych naprężeń wewnątrz okna.

Zaleca się, aby pęknięcia, które nie zostały wywołane urazem mechanicznym zgłaszać do serwisu okien, który wykonał montaż. Profesjonalna ocena okna pomoże dowiedzieć się jaka była przyczyna samoistnego pęknięcia. Najczęściej pęknięcia samoistne podlegają naprawie w ramach gwarancji.

Warto wiedzieć, że nie ma możliwości samodzielnej naprawy szyb w oknach. Naprawa okien z pękniętą szybą wymaga wymiany całego pakietu szybowego. 

Zamówienie nowego pakietu szybowego wiąże się z koniecznością wezwania profesjonalnego serwisu okien. Warto zasięgnąć porady innych użytkowników i wybrać specjalistów, którzy oprócz pomiarów zajmą się także regulacją okien w całym domu. Na terenie województwa mazowieckiego swoje usługi świadczy  SSB Serwis Okien Warszawa, który zatrudnia tylko prawdziwych fachowców.

Warto wiedzieć, że koszt wymiany pakietu szybowego wyceniany jest indywidualnie i jest zależny od wielu czynników, np. wymiarów otworu okiennego. 

Kiedy należy wymienić szybę w oknie?

Uszkodzenia, pęknięcia tafli okiennej sprawiają, że należy rozważyć wymianę pakietu szybowego. Warto wiedzieć, że każde, nawet minimalne uszkodzenie szyby sprawia, że traci ona swoje właściwości akustyczne i termoizolacyjne . W środku, pomiędzy szybami pakietu będzie zbierała się wilgoć, która może powodować uszkodzenia ram okiennych. 

Aby uniknąć dalszego niszczenia okna, uszkodzony pakiet szybowy należy wymienić w najszybszym możliwym terminie. Zaleca się, aby pękniętą szybę zabezpieczyć przed dalszym rozchodzeniem przy użyciu taśmy lub foli samoprzylepnej. 

Właściciele uszkodzonego okna powinni mieć świadomość, że pęknięta szyba nie spełnia już tych samych norm, co nowa lub nieuszkodzona stolarka okienna. Pęknięcie sprawia, że gaz znajdujący się pomiędzy szybami ulatnia się, przez co zmniejszają się zdolności termoizolacyjne okna. 

Jeśli zachodzi konieczność wymiany pakietu szybowego warto rozważyć możliwość polepszenia wymienianego okna. Jeśli do uszkodzenia okna doszło w sposób mechaniczny, np. podczas nieuważnej dziecięcej zabawy, poleca się zamontowanie pakietu szybowego, wykonanego ze szkła hartowanego.