Dlaczego firmy boją się transformacji cyfrowej? Jakie szanse i zagrożenia niesie cyfryzacja firmy?

Cyfryzacja otacza nas niemal wszędzie. Obecnie prawie wszystko przenosi się do sieci, i współczesne firmy, aby nie wypaść z rynku, powinny za tym procesem nadążać. Transformacja cyfrowa to różne działania, które mają usprawnić przedsiębiorstwo, ale nie wszystkie placówki są chętne do jej wdrażania.

Czym właściwie jest transformacja cyfrowa?

O transformacji cyfrowej i digitalizacji mówi się ostatnio bardzo dużo. Niemal każda firma w jakiś stopniu jej podlega – cyfryzacją jest zarówno przenoszenie dokumentów na serwery, jak i stosowanie nowych komunikatorów, czy usprawnianie łańcucha dostaw za pomocą różnych urządzeń. Jeśli firma działała przez długi czas w niezmienionym kształcie, proces ten będzie czasochłonny, dodatkowo nie wszyscy mogą być chętni do jej wdrożenia. Nowe procesy w firmie warto powierzyć specjalistom, transformacja cyfrowa przeprowadzona z warszawską firmą IT Touch będzie wykonana w sposób rzetelny i profesjonalny. Pomimo niezaprzeczalnych korzyści z wprowadzenia nowych rozwiązań, nie wszystkie firmy decydują się na transformację. Dlaczego?

Czego najbardziej boją się firmy w transformacji cyfrowej?

Transformacja cyfrowa to długotrwały proces, a pewne praktyki wprowadza się po czasie, wraz z rozwojem nowych wyzwań, jakie stają przed konkretną firmą. Z tego powodu wiele firm dość niechętnie podchodzi do cyfryzacji. Główne bariery, z jakimi borykają się firmy, możemy podzielić na:

  • psychologiczne – nie lubimy zmian. Wielu pracowników, zwłaszcza wieloletnich jest niechętnych do uczenia się nowych rzeczy, zwłaszcza, że nie są pewni swoich kompetencji w tym zakresie;
  • finansowe – wielu przedsiębiorców obawia się, czy stać ich na pełną transformację cyfrową;
  • zależność od partnera technologicznego – jak już zostało wspomniane, transformacja cyfrowa wiąże się z czasem. Często chcielibyśmy wdrożyć wszystkie procesy natychmiast, jednak nie jest to możliwe. Głównym lękiem wielu przedsiębiorców jest fakt, że przez długi czas będą zależni od jednej firmy, która wspomaga cyfryzację, a nie są pewni, czy sprawdzi się ona długoterminowo.

Szanse wynikające z transformacji cyfrowej dla biznesu

Wymienione powyżej wątpliwości są jak najbardziej zrozumiałe, warto jednak zrozumieć, że transformacja cyfrowa to obecnie konieczność, a zarazem ogromna szansa dla biznesu. Dzięki odpowiednio wdrożonej cyfryzacji nasza firma będzie dużo więcej zarabiać. Cyfryzacją może być zarówno stworzenie aplikacji, czy platform komunikacji z klientami, jak i aktualizacja strony internetowej, cyfrowy system wyliczania wynagrodzeń, czy karty czasu pracy pracowników. Transformacja cyfrowa pozwala także na znaczne przyspieszenie procesów produkcyjnych, czy koordynację transportu.
Głównymi zaletami, płynącymi z transformacji cyfrowej, są:

  • wprowadzenie nowych sposobów funkcjonowania organizacji, które poprawiają efektywność
  • zmiana modeli biznesowych, co zwiększa możliwości rozwoju firmy
  • znaczne usprawnienie i optymalizacja działania firmy
  • większa transparentność – dostęp do informacji i pewność dotycząca ich przechowywania.

Warto jeszcze raz zaznaczyć, że cyfryzacja firm to obecnie konieczność. Daje ona nieograniczone możliwości rozwoju i znacząco usprawnia działanie firmy. Warto wdrożyć ją jak najszybciej, z profesjonalną firmą.