Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

Od początku roku na terenie powiatu piaseczyńskiego odnotowano 59 kradzieży aut, z czego 37 zostało skradzionych w samym Piasecznie. Aby auto odjechało z parkingu wystarczy czasem tylko kilka sekund. Policjanci apelują o ostrożność i odpowiednie zabezpieczenie kluczyków przed zeskanowaniem. Jest kilka sposobów, by temu zapobiec.

Policyjne dane pokazują, że kradzieże aut wciąż mają miejsce, a przestępczy na bieżąco modyfikują swoje metody działania. Kradzione są samochody luksusowe, klasy premium, zazwyczaj o wartości powyżej 100 tysięcy złotych. Do najczęściej kradzionych aut na terenie powiatu piaseczyńskiego z całą pewnością można zaliczyć pojazdy japońskie. I ma to związek z upowszechnieniem się systemów bezkluczykowych.

W ostatnim czasie często dochodzi do kradzieży na tzw. "walizkę". Jest kilka sposobów, aby się ustrzec i nie dać się "zeskanować".

Metoda o której mowa polega na odblokowaniu drzwi i uruchomieniu silnika w samochodzie poprzez zeskanowanie sygnału z kluczyka. Złodzieje wykorzystują do tego dwa niewielkie urządzenia, które swoim wyglądem przypominają właśnie wspomnianą wyżej walizkę.

Co zrobić by uniknąć kradzieży?

  • zostaw kluczyk w bezpiecznym miejscu z dala od drzwi wejściowych swojego domu / mieszkania

  • kluczyk możesz umieścić w metalowym pudełku, które nie przepuści fal radiowych na zewnątrz

  • możesz zaopatrzyć się w specjalne etui

  • zabezpiecz auto laską na kierownicy, bądź ryglem na lewarku zmiany biegów

Pamiętaj nie daj się namierzyć i zeskanować! Przekaż dalej!

asp. Magdalena Gąsowska/js