W Piasecznie wraca pamięć o Akcji pod Arsenałem i młodych ludziach z konspiracji

FOT. Urząd Miasta w Piasecznie
W Muzeum Piaseczna historia nie zostanie zamknięta w gablocie ani w szkolnym skrócie. Podczas spotkania prof. Grzegorz Nowik przypomni Akcję pod Arsenałem – jedną z najbardziej znanych operacji Polskiego Państwa Podziemnego – i ludzi, którzy za jej powodzenie zapłacili najwyższą cenę. To będzie opowieść o odwadze, ryzyku i solidarności, która do dziś budzi emocje.
- W sali Domu Parafialnego historia zabrzmi dwa razy
- Prof. Nowik pokaże nie tylko samą akcję, ale też jej tło
- Są już miejsca dla szkół i bezpłatne bilety na wieczorne spotkanie
W sali Domu Parafialnego historia zabrzmi dwa razy
Tego dnia wykład odbędzie się w sali Domu Parafialnego w Piasecznie przy Placu Piłsudskiego 10. Organizatorzy zaplanowali dwa spotkania, dzięki czemu na wydarzenie mogą przyjść zarówno grupy szkolne, jak i osoby, które wolą wieczorny termin.
Muzeum Piaseczna przypomina w ten sposób jedno z najważniejszych wydarzeń okupacyjnej Warszawy. Akcja pod Arsenałem została przeprowadzona 26 marca 1943 roku przez Grupy Szturmowe „Ula Wisła”, należące do Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Celem było odbicie więźniów przewożonych po brutalnych przesłuchaniach z siedziby Gestapo przy alei Szucha na Pawiak.
W planowaniu operacji uczestniczył Tadeusz Zawadzki „Zośka”, a dowodził nią Stanisław Broniewski „Orsza”. Uwolniono Jana Bytnara „Rudego”, Henryka Ostrowskiego „Heńka” i około 20 innych więźniów. Sukces akcji nie zamknął jednak jej dramatycznego wymiaru – ciężko ranni „Rudy” i Aleksy Dawidowski „Alek” zmarli kilka dni później.
Prof. Nowik pokaże nie tylko samą akcję, ale też jej tło
Wykład prof. Grzegorza Nowika ma wyjść poza sam przebieg brawurowej operacji. W zapowiedzi muzeum podkreślono, że historyk opowie również o działalności Szarych Szeregów i Kedywu AK, o przygotowaniach do odbicia więźniów, o roli agentury Gestapo oraz o konsekwencjach, jakie ponieśli funkcjonariusze niemieckiego aparatu terroru.
To właśnie taki szerszy kontekst sprawia, że Akcja pod Arsenałem nie jest tylko wojennym epizodem z podręcznika. Wciąż wraca jako opowieść o młodych ludziach, którzy działali w konspiracji z pełną świadomością grożącego im niebezpieczeństwa. Ich historia pozostaje szczególnie czytelna dla uczniów i nauczycieli, bo pokazuje, jak bardzo wojna wchodziła w życie rówieśników współczesnych nastolatków.
Organizatorzy kierują zaproszenie do młodzieży, nauczycieli, pasjonatów historii i wszystkich zainteresowanych dziejami Polskiego Państwa Podziemnego. W Piasecznie to nie tylko kolejny wykład, ale też okazja, by na nowo przyjrzeć się ludziom, których nazwiska od lat są częścią narodowej pamięci.
Są już miejsca dla szkół i bezpłatne bilety na wieczorne spotkanie
Najważniejsze informacje dla zainteresowanych są proste:
- wykład odbędzie się 26 marca 2026 roku
- spotkania zaplanowano na godz. 12.00 i 18.00
- miejsce wydarzenia to sala Domu Parafialnego w Piasecznie przy Placu Piłsudskiego 10
- szkoły, które chcą przyjść na wykład o godz. 12.00, powinny zarezerwować miejsca pod numerem 517 888 030 lub mailowo: [email protected]
- bezpłatne bilety na spotkanie o godz. 18.00 są dostępne w kasie Muzeum oraz online
W zapowiedzi muzeum pojawia się też kolejne wydarzenie. W niedzielę 29 marca 2026 roku o godz. 15.00 Łukasz Starczewski opowie o symbolice zbliżających się świąt Wielkanocnych, szczególnie w odniesieniu do lokalnej historii i tradycji. To spotkanie ma odbyć się w Plebanii przy Placu Piłsudskiego 10, również z bezpłatnym wstępem.
na podstawie: UM Piaseczno.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Piasecznie). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Apteki w Piasecznie - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

Apteki Baniocha, gmina Góra Kalwaria, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Bielawa, gmina Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Bobrowiec, gmina Piaseczno, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Góra Kalwaria, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Henryków-Urocze, gmina Piaseczno, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Józefosław, gmina Piaseczno, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Julianów, gmina Piaseczno, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Łazy, gmina Lesznowola, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Łubna, gmina Góra Kalwaria, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Mroków, gmina Lesznowola, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Mysiadło, gmina Lesznowola, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia

Apteki Nowa Wola, gmina Lesznowola, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Miasta i Gminy Piaseczno - kontakt, godziny, wydziały i rezerwacja wizyt
- Apteki Stara Iwiczna, gmina Lesznowola, powiat piaseczyński - adresy, telefony, godziny otwarcia
- Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Piasecznie - kontakt, rejestracja, poradnie
- Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie - kontakt, awarie, e-BOK
- Straż Miejska w Piasecznie - kontakt, dyżurny, zgłoszenia
- Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji Piaseczno - kontakt, obiekty, badania sportowe
