Kotły na pellet stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego — są przyjazne środowisku i pozwalają zredukować koszty. Nowoczesne modele są także zautomatyzowane, więc ich obsługa nie stanowi problemu. Dzięki kotłom na pellet unikniesz wykonywania wielu czasochłonnych czynności: dawkowania paliwa, kontroli procesu spalania, sterowania instalacją grzewczą.

Kotły na pellet? Tak, to oszczędność i ekologia w jednym!

Jak działają kotły na pellet?

W korpusie kotła na pellet znajduje się palnik, który jest wyposażony w grzałkę elektryczną. Dzięki owej grzałce paliwo rozpala się automatycznie. Jedyne, co musisz zrobić, obsługując kocioł na pellet, to regularne uzupełniać paliwo i opróżniać popiół. Kiedy kocioł osiągnie wymaganą temperaturę, palnik przechodzi w tryb wygaszania, a następnie postoju. W nowoczesnych kotłach na pellet znajdują się liczne zabezpieczenia przeciwpożarowe, dzięki czemu masz gwarancję pełnego bezpieczeństwa.

Dzięki różnego typu urządzeniom rozpalanie, palenie, wygaszanie, podawanie paliwa i nadmuch powietrza odbywają się automatycznie.

Opisując zasadę działania kotłów na pellet, nie sposób nie wspomnieć o podajniku paliwa. To właśnie on odpowiada za to, aby wrzucone przez Ciebie paliwo (czyli pellet) było dawkowane w odpowiednich ilościach, a następnie przemieszczane ze zbiornika na ruszt (to tam odbywa się spalanie). Wentylator nadmuchowy czuwa natomiast nad utrzymaniem płomienia. Spalanie wyłącza się automatycznie wtedy, kiedy woda w obiegu osiągnie wymaganą temperaturę, a następnie włącza się, gdy temperatura spada.

Pellet, czyli biomasa

Pewnie zastanawiasz się, czym jest pellet? To inaczej biomasa, czyli surowiec, który powstaje w wyniku sprasowania trocin z drzew iglastych za pomocą wysokiego ciśnienia. Pellet jest doskonałym wyborem zarówno dla mieszkańców domów jednorodzinnych, jak i użytkowników większych obiektów.

Pelletu z węglem nie ma nawet co porównywać. W tym starciu zdecydowanie wygrywa ten pierwszy surowiec. Dlaczego? Kiedy węgiel się spala, pozostawia po sobie od 100 do 400 kilogramów popiołu i żużlu na tonę. Tak powstałe odpady trudno się utylizuje, a i sam piec szybciej się zużywa. Tymczasem ziarna pelletu mają od 6 do 8 mm — z jednej tony biomasy otrzymujemy od 3 do 4 kilogramów ekologicznego popiołu. Wykorzystasz go na przykład do nawożenia ogrodu.

Nie musimy chyba przypominać, że węgiel i produkty powstałe w wyniku jego spalania mają niekorzystny wpływ na środowisko? Jest to szczególnie zauważalne w zimie, kiedy powstaje smog będący zagrożeniem dla zdrowia.

Podczas spalania pelletu nie generują się szkodliwe substancje. Kiedy rozpalasz biomasę, odczuwasz przyjemny aromat lasu. To jednak nie wszystkie zalety pelletu. Dzięki niemu kocioł ma większą żywotność niż piec na węgiel. Również składowanie pelletu nie jest problematyczne, ponieważ zwykle pakuje się go w wygodne worki po kilkanaście do kilkudziesięciu kilogramów.

Jakie parametry kotła na pellet brać pod uwagę przed zakupem?

Kocioł na pellet to opłacalna inwestycja. Jednak zanim go kupisz, upewnij się, że dostosowałeś go do wielkości domu i materiałów, z jakich go zbudowano. Kocioł na pellet lepiej sprawdzi się w budynkach, które poddano modernizacjom termoizolacyjnym niż w starym domu. Przed zakupem, sprawdź, jaki jest system czyszczenia kotła. Oczywiście najlepszy byłby automatyczny, ponieważ nie musiałbyś się martwić ręcznym czyszczeniem. Zyskałbyś też pewność, że kocioł utrzyma wysoką wydajność przez długi czas. Wybierz model kotła na pellet z automatyczną zapalarką, a także automatycznym czyszczeniem palnika. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na kocioł z dużym zasobnikiem paliwa. Wtedy wiesz, że masz zapas pelletu na kilka dni. Model wyposażony w system kontroli spalania sprawi, że ilość paliwa zawsze będzie dostosowana do aktualnych potrzeb domowników.

Dlaczego kotły na pellet to dobra inwestycja?

Obsługa kotłów na pellet jest łatwa, a dodatkowo w procesie spalania biomasy nie powstają szkodliwe substancje. Popiół łatwo także wymieść, bez narażania się na nieprzyjemny zapach. Wszystko odbywa się więc czysto i wygodnie. Kiedy zainwestujesz w kocioł na pellet, oszczędzisz. Owszem, inwestycja jest kosztowna, ale szybko Ci się zwróci. Istnieje także wiele dofinansowań z programów rządowych, które umożliwiają zakup kotła na pellet. Jak już wspomnieliśmy, worki pelletu pakuje się po kilka lub kilkanaście kilogramów, więc nie musisz tak jak w przypadku węgla, wydawać fortuny na opał. Nie obawiaj się także o komfort termiczny — pellet jest paliwem wysokoenergetycznym. Szacuje się, że na 2,2 kilograma pelletu przypada litr oleju opałowego.

Zakup kotła na pellet zwraca się średnio po 2-3 latach użytkowania. Jeśli weźmiesz pod uwagę jego pozytywny wpływ na środowisko, zautomatyzowany system obsługi i niskie koszty opałowe, otrzymasz idealne urządzenie do ogrzewania. Ekologiczne i pozwalające oszczędzić.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://heat-energy.pl/kotly-na-pellet/