Działka rekreacyjna – charakterystyka

Grunty dedykowane dla zabudowy letniskowej cieszą się ogromnym zainteresowaniem w naszym kraju. Działka rekreacyjna znacząco różni się od budowlanej. Głównie kojarzy się z terenem, na którym można zbudować drewniany lub murowany domek letniskowy przeznaczony do okresowego wypoczynku. Działki rekreacyjne są często nawet dwukrotnie tańsze od budowlanych. Podpowiadamy, gdzie można znaleźć atrakcyjny grunt, na którym warto wybudować domek letniskowy.

Specyfika i przeznaczenie działki budowlanej

Choć w polskim prawie nie istnieje ściśle określona definicja, to niejako obszar wypoczynkowy wykorzystywany do budowy domu o ograniczonej powierzchni użytkowej. Na działce rekreacyjnej można postawić murowany budynek o maksymalnie dwóch kondygnacjach oraz metrażu do 150 metrów kwadratowych. To grunt, który nadaje się do wzniesienia zabudowy letniskowej. Przyjmuje się, że jest to teren przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne.

Jeśli takowy dokument nie istnieje, nie możemy rozpocząć budowy. Wówczas należy wystąpić do urzędu gminy o wydanie warunków zabudowy. W przeciwieństwie do ogródków Rodzinnych Ogródków Rekreacyjnych ROD, działkę rekreacyjną możemy nabyć na własność. Na terenie Polski znajduje się wiele atrakcyjnych gruntów pod budowę domku letniskowego. Z pewnością warto zainwestować w tereny zlokalizowane w pobliżu miejscowości turystycznych i dużych aglomeracji. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład rekreacyjne działki na sprzedaż w Piasecznie.

Wymagania formalne przed postawieniem budynku wolnostojącego

Zanim zdecydujemy się na zakup wybranego gruntu, należy zweryfikować status terenu. Informacje tego typu znajdziemy w urzędzie gminy. Najlepiej też sprawdzić księgi wieczyste. Wówczas możemy mieć pewność, że działka nie jest obciążona hipoteką. Warto również przyjrzeć się bliżej gruntom znajdującym się w pobliżu. Upewnijmy się, że nie jest to teren zalewowy i nie biegnie linia wysokiego napięcia.

Jeśli do działki przynależy las, to o zainteresowaniu kupnem takiego terenu należy powiadomić Lasy Państwowe. W przypadku, gdy mieszkamy poza gminą, to należy zawiadomić urząd o chęci zakupu wybranego gruntu. Po sprawdzeniu wszystkich informacji i złożeniu niezbędnych dokumentów, możemy przejść do finalizacji umowy, czyli podpisania aktu notarialnego kupna działki rekreacyjnej. Wszelkimi formalnościami w tym zakresie zajmie się notariusz, który przeprowadzi nas przez cały proces oraz rozwieje jakiekolwiek wątpliwości.

Wiele konstrukcji można zbudować bez specjalnego pozwolenia. Są to, m.in.: wiaty o powierzchni maksymalnej 50 metrów kwadratowych, altany działkowe, obiekty gospodarcze i miejsca postojowe dla samochodów. Istnieje kilka powodów, dla których warto zastanowić się nad zakupem działki rekreacyjnej. Z pewnością należy do nich możliwość komfortowego odpoczynku z dala od zgiełku miasta w sezonie wiosenno-letnim. W końcu każdy z nas potrzebuje chwili wytchnienia oraz zachowania prywatności w pięknych okolicznościach przyrody!