Do czego służy zawór dławiący w układzie hydraulicznym?

W układzie hydraulicznym bardzo ważne jest to, aby kontrolować przepływ cieczy roboczej. W tym celu stosuje się zawory dławiące. Ich zadaniem jest sterowanie natężeniem przepływu oleju hydraulicznego w celu zachowania wydajnej i prawidłowej pracy maszyny. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się zawory dławiące oraz na czym polega ich działanie w standardowym układzie hydraulicznym.

Zawór dławiący – charakterystyka

Co to zawór dławiący? To element o jednokierunkowym zastosowaniu. Oznacza to, że pozwala cieczy na przepływ tylko w jednym kierunku i zapobiega jej cofaniu poprzez dławienie. Jeżeli w danym układzie niezbędne jest umożliwienie dwustronnego przepływu, to stosuje się wtedy zawory zwrotno-dławiące. Działanie zaworu reguluje się za pomocą pokrętła lub dedykowanej nastawy, która umieszczana jest w układzie. Tego typu podzespoły stosuje się w układach hydraulicznych różnego typu, w tym w maszynach rolniczych, budowlanych czy też transportowych.

Jak to działa?

Jak działa zawór dławiący hydrauliczny? Element ten może zmieniać przekrój, przez który transportowana jest ciecz robocza. W ten sposób reguluje się jej przepływ. Pomaga w tym specjalny system, który może składać się m.in. z: przesłony, stożka lub śruby regulacyjnej. Można sterować ich ustawieniem ręcznie lub w sposób automatyczny. Im mniejszy przekrój, tym mniejszy przepływ, co przekłada się na spadek wydajności pracy części roboczej maszyny lub innego elementu odbierającego energię.

Za co odpowiada zawór dławiący w układzie?

Rola zaworu dławiącego w układzie hydraulicznym polega przede wszystkim na modyfikowaniu przepływu cieczy roboczej i kontrolowaniu prędkości ruchu silnika lub siłownika. Dzięki temu zyskuje się lepszą kontrolę nad pracą całego układu oraz zapobiega jego ewentualnym przeciążeniom i usterkom.

Regulacja prędkości polega na tym, że im mniejszy przepływ cieczy przez zawór, tym mniejsza prędkość pracy odbiornika energii (np. silnik lub tłok siłownika). Analogicznie im większy przepływ, tym wyższa prędkość pracy. Choć wydaje się to być bardzo prostym rozwiązaniem, to jednak ze względu na swoją wydajność stosowane jest od wielu lat.

Kontrola pracy układu i zmniejszenie ryzyka usterki

Dzięki zaworom dławiącym można precyzyjnie sterować pracą układu hydraulicznego i dostosowywać jej parametry do swoich bieżących potrzeb i wyzwań. Dzięki temu optymalizuje się koszty eksploatacji maszyny, zmniejsza jej zużycie oraz redukuje degradację cieczy roboczej. Ponadto zawory dławiące zapobiegają niekontrolowanemu i nadmiernemu przepływowi cieczy roboczej, co mogłoby przynieść poważne konsekwencje - włącznie z uszkodzeniem elementów układu. Właśnie dlatego każdy jego element powinien być do siebie idealnie dopasowany.

Kompensacja różnic ciśnień

Zawory dławiące mają zastosowanie również tam, gdzie w układzie niezbędna jest kompensacja różnic ciśnień. Pozwala to na zapewnienie prawidłowej i równomiernej pracy maszyny w sytuacji, gdy podlega ona zmiennym obciążeniom, pomiędzy którymi występują znaczne różnice. Kupując zawory dławiące i inne elementy układów hydraulicznych, warto wybrać sprawdzonego dostawcę i wysokiej jakości komponenty.