Transport w temperaturze kontrolowanej – w jakich branżach jest niezbędny? Co przewozi się w chłodniach?

Być może zastanawiałeś bądź zastanawiałaś się, w jaki sposób przewożone są do Polski świeże towary z innego kraju. Transport takich produktów drogą lądową wymaga specjalistycznej technologii, aby rzeczy, które są importowane zachowały swoją świeżość jeszcze długo po przybyciu do kraju. Więcej o takim transporcie w temperaturze kontrolowanej opowiadamy w artykule.

Transport w temperaturze kontrolowanej – co to jest?

Jeśli podczas długiej trasy trzeba przewieźć towar, który wymaga stałej temperatury, używa się do tego specjalnej technologii. Dystrybucja towarów w temperaturze kontrolowanej dotyczy na przykład przewozu mięsa, ale transport chłodniczy wykorzystywany jest przez firmy z wielu branż. Konwój takich towarów wykonuje się w dwójnasób: za pomocą nadwozi izotermicznych z agregatem, lub (dużo częściej) tak zwanych reeferów. Są to kontenery chłodnicze, które pozwalają zachować stałą temperaturę nawet do 45 dni.

Najważniejszą cechą, jaką muszą posiadać kontenery jest stałość temperatury. Istnieje wiele wymogów, które muszą spełnić urządzenia używane do transportu w temperaturze kontrolowanej. Przede wszystkim wykluczone są jakiekolwiek zmiany temperatur – musi być ona stała przez cały czas trwania transportu. Stąd też temperaturę w kontenerach monitoruje się na każdym etapie podróży za pomocą odpowiednich urządzeń elektronicznych.

W przypadku niektórych produktów ustala się także dodatkowe zasady przewozu, dotyczące między innymi poziomu wilgotności czy odpowiedniej wentylacji.

Co przewozi się w chłodniach?

Wbrew pozorom, transport w temperaturze kontrolowanej nie dotyczy tylko żywności, choć jest to najprawdopodobniej największa część tego rodzaju przewozów. Kontrolowana temperatura transportu musi występować w przypadku przewozu mięsa, nabiału, słodyczy, warzyw i owoców, a także innych produktów spożywczych. Bezwzględnie niską temperaturę muszą posiadać w transporcie także leki i wszelkie wyroby medyczne, inaczej ich skład może ulec zmianie.

W temperaturze kontrolowanej przewozi się również chemię oraz kosmetyki. Jest to szczególnie ważne podczas długich tras i częstych zmian klimatu po drodze.

Co ciekawe, często w niskiej temperaturze przewożona jest także elektronika i urządzenia typu AGD. Wysokie temperatury mogłyby bowiem uszkodzić elektronikę tych urządzeń.

Jak wybrać firmę transportową?

Jeśli musimy przewieźć artykuły, które wymagają stałej temperatury podczas transportu, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Dobra firma transportowa używa profesjonalnych, specjalistycznych urządzeń do przewozu towarów, takich jak chłodnie lub reefery. Warto również wybrać firmę, z którą masz kontakt podczas trasy (niektóre firmy oferują na przykład monitoring pojazdu). Równie ważne jest ubezpieczenie towarów i dokumentacja temperatury, taka jak na przykład wydruk z termografu, aby potwierdzić, że towary były przewożone w odpowiedniej temperaturze.

Wybór dobrej firmy zapewniającej transport w temperaturze kontrolowanej to ważna rzecz, ponieważ od tego zależy jakość i stan naszych towarów. Na szczęście obecne na rynku technologie pozwalają na bezpieczny transport towarów nawet na długich trasach.