Fotowoltaika – najczęściej zadawane pytania

Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na odciążenie środowiska naturalnego, przy jednoczesnym odciążeniu własnej kieszeni. Panele słoneczne, które cieszą się ostatnio rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju, są nie tylko niezwykle ekologicznym źródłem energii, ale także bardzo wygodnym i niedrogim sposobem na zapewnienie sobie własnego źródła energii elektrycznej. Poznamy dzisiaj najczęściej zadawane pytania na temat fotwoltaiki i zastanowimy się, jak brzmi na nie odpowiedź. Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o panelach słonecznych!

Jak działa fotowoltaika?

Zdecydowanie jednym z najczęstszych pytań odnośnie instalacji fotowoltaicznych, są pytania o to, w jaki sposób działa taka konstrukcja. Zasada działania fotowoltaiki jest niezwykle prosta i opiera się o naturalne siły występujące w przyrodzie.

Prąd w instalacji fotowoltaicznej jest produkowany w ogniwach, czyli najmniejszych elementach całego układu. Są one wykonane z kryształów krzemu i to właśnie dzięki nim możliwy jest odzysk energii ze słońca. Dzięki padającym promieniom słonecznym, elektrony krzemu zaczynają się poruszać i ich przemieszczanie się jest źródłem produkcji energii elektrycznej. Ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd stały – jego przetworzeniem na prąd zmienny zajmuje się serce całej instalacji, czyli inwerter.

Czy panele działają w nocy?

Panele słoneczne mogą produkować prąd dzięki promieniom słońca. Kiedy nie są one dostępne (na przykład w trakcie nocy), panele nie będą mogły działać prawidłowo.

Czy panele słoneczne działają w zimę?

W naszych warunkach klimatycznych nie mamy zbyt wiele prawdziwie słonecznych miesięcy. Jak to wpływa na działanie fotowoltaiki? Musimy pamiętać, że słońce towarzyszy nam każdego dnia, nawet jeśli aktualnie znajduje się za chmurami. Nawet jego niewielka ilość jest wystarczająca do tego, by panele fotowoltaiczne mogły działać, chociaż ich wydajność może nieco spaść w mniej słoneczne dni.

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Montaż instalacji fotowoltaicznej jest zdecydowanie opłacalny, jednak powinniśmy potraktować go w kategorii inwestycji. Nawet najlepsze panele słoneczne nie zwrócą od razu kosztów, jakie musieliśmy ponieść na ich zakup, jednak większość instalacji fotowoltaicznych powinna poradzić sobie z tym zadaniem na przestrzeni od kilku do kilkunastu lat.

Czy są sytuacje, kiedy fotowoltaika się nie opłaca?

Oczywiście może zdarzyć się też tak, że fotowoltaika nie będzie najlepszym pomysłem dla naszego gospodarstwa domowego. Są to raczej jednostkowe przypadki, gdyż instalacje słoneczne są niezwykle uniwersalnym źródłem pozyskiwania energii, jednak w dalszym ciągu są one możliwe. Przykładem tego typu sytuacji jest zbyt duże zacienie domu.

Czy fotowoltaikę można założyć tylko na dachu?

Panele fotowoltaiczne są bardzo uniwersalnym sposobem na produkcję prądu i wcale nie muszą być ułożone na dachu. Moduły mogą też zostać umieszczone na odpowiedniej konstrukcji na gruncie. Najbardziej praktyczne jest jednak ich umiejscowienie na dachu i właśnie dlatego najczęściej możemy je tam spotkać.