Ogólne informacje o materiałach i tworzywach budowlanych

 

Materiały budowlane i tworzywa konstrukcyjne to elementy przeznaczone do budowania. Tworzywa budowane obejmują one drewno, metale, cement, beton, cegłę, piasek, zaprawy murarskie i różne tynki, materiały malarskie, kamienie naturalne itp. Z kolei tworzywa konstrukcyjne to prefabrykowane płyty i konstrukcje betonowe, zespoły okienne i drzwiowe, urządzenia sanitarne i kabiny itp. W przeciwieństwie do materiałów, tworzywa konstrukcyjne są przetwarzane przed zastosowaniem, czyli mieszane z wodą, zagęszczane, cięte, zacierane itp.

Jakie są rodzaje materiałów budowlanych?

Według pochodzenia, materiały budowlane dzielą się na naturalne i sztuczne. Materiały naturalne to, rzecz jasna, drewno, skały (kamienie naturalne), torf, naturalny bitum i asfalt, itp. Surowce te są uzyskiwane z naturalnych surowców poprzez prostą obróbkę bez zmiany ich pierwotnej struktury i składu chemicznego. Z kolei do materiałów sztucznych zalicza się cegłę, cement, żelbet, szkło itp. Materiały te są produkowane z surowców naturalnych poprzez prostą obróbkę. Otrzymywane są one z produktów ubocznych przemysłu i rolnictwa przy zastosowaniu specjalnych technologii. Sztuczne materiały różnią się od oryginalnych surowców zarówno strukturą, jak i składem chemicznym, co wynika z ich radykalnego przetworzenia w warunkach fabrycznych.

Jakie funkcje materiałów wykorzystuje się w budownictwie?

Pierwszą grupę stanowią tworzywa konstrukcyjne, czyli te materiały, które w projektach budowlanych przenoszą na siebie obciążenia. Do drugiej grupy zalicza się tworzywa izolacyjne, których głównym celem jest zminimalizowanie przepływu ciepła przez konstrukcję budynku, a tym samym zapewnienie niezbędnych warunków termicznych w pomieszczeniu przy minimalnym zużyciu energii. Trzecią grupę stanowią materiały akustyczne, czyli dźwiękochłonne, które montuje się w celu zmniejszenia poziomu "zanieczyszczenia hałasem" w pomieszczeniu. Z kolei, do piątej grupy zalicza się tworzywa hydroizolacyjne i dachowe przeznaczone do tworzenia warstw wodoszczelnych na dachach, konstrukcjach podziemnych, które muszą być chronione przed wodą. Stosuje się także materiały uszczelniające do zabezpieczenia połączeń w konstrukcjach prefabrykowanych i tworzywa wykończeniowe do poprawy walorów dekoracyjnych konstrukcji budowlanych. Więcej informacji na temat tworzyw konstrukcyjnych znajdziesz na stronie http://poliplex.com.pl/ - dowiedz się więcej.

Czym są materiały ogólnego przeznaczenia?

Pewna liczba materiałów (np. cement, wapno, drewno) nie może być przypisana do jednej grupy, ponieważ są one używane zarówno w czystej postaci, jak i jako surowce do uzyskania innych materiałów i tworzyw budowlanych. Są to tak zwane materiały ogólnego przeznaczenia. Trudność w klasyfikowaniu tworzyw i materiałów konstrukcyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem polega na tym, że te same materiały mogą być przypisane do różnych grup. Na przykład, beton jest stosowany głównie jako materiał budowlany, ale niektóre jego rodzaje mają bardzo różne cele, np. Specjalny lekki beton jest materiałem termoizolacyjnym; szczególnie ciężki beton jest materiałem specjalnego przeznaczenia, który jest używany do ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym.