VI Festiwal im. Witolda Maliszewskiego w kościołach dekanatu piaseczyńskiego
W kwietniu i maju nasze miasto stanie się areną muzycznych emocji podczas VI Festiwalu im. Witolda Maliszewskiego. Wydarzenie to, odbywające się w kościołach dekanatu, przyciągnie miłośników muzyki klasycznej, oferując nie tylko koncerty, ale również prelekcje historyczne.
  1. Festiwal rozpocznie się 14 kwietnia koncertem oratorium w Zalesiu Dolnym.
  2. 28 kwietnia Anna Wróbel wraz z zespołem Camerata Vistula wystąpią w Piasecznie.
  3. 12 maja Krakowska Opera Kameralna zaprezentuje baśń muzyczną w Tarczynie.
  4. Organizatorami są lokalne instytucje kulturalne wspierane przez samorząd województwa.

Festiwal im. Witolda Maliszewskiego co roku gromadzi entuzjastów muzyki, którzy cenią sobie wysoką jakość wykonania oraz możliwość odkrywania kompozycji Maliszewskiego, zmarłego w naszym mieście kompozytora. Jest to okazja do przeżycia nie tylko muzycznych, ale również edukacyjnych wrażeń, dzięki prelekcjom wprowadzającym w kontekst historyczny przedstawianych utworów.

W programie festiwalu znajdziemy różnorodność form i gatunków muzycznych. Pierwszy koncert odbędzie się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Zalesiu Dolnym, gdzie wystąpią znani soliści wraz z Chórem „Ave” i zespołem Filharmoników pod dyrekcją Barbary Hijewskiej. Program tego wieczoru to oratorium „A mówiono o nim, że przegrał”, opowiadające historię życia św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, z muzyką Jerzego Cembrzyńskiego i prowadzeniem Bartłomieja Włodkowskiego.

Kolejne wydarzenie zaplanowano na 28 kwietnia w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, gdzie Anna Wróbel wraz z zespołem Camerata Vistula przedstawią Kwintet smyczkowy Op. 3 oraz Suitę wiolonczelową Op. 20 Witolda Maliszewskiego. Koncert poprowadzi Malina Sarnowska, która wprowadzi publiczność w świat kompozycji Maliszewskiego.

Ostatnie spotkanie muzyczne odbędzie się 12 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarczynie. Krakowska Opera Kameralna zaprezentuje baśń muzyczną „Mała syrenka”, opartą na operze-balecie „Syrena” Maliszewskiego. Reżyserią, scenariuszem oraz choreografią zajmie się Jadwiga Leśniak-Jankowska, a koncert również poprowadzi Malina Sarnowska.

Współpracę przy organizacji festiwalu zapewniają lokalne instytucje kultury oraz samorząd, co świadczy o bogatej ofercie kulturalnej naszej społeczności i dbałości o rozwój kulturalny regionu. Festiwal im. Witolda Maliszewskiego jest wydarzeniem, które pozwala mieszkańcom zgłębiać tajniki muzyki klasycznej, jednocześnie celebrując dziedzictwo jednego z najwybitniejszych kompozytorów związanych z naszym miastem.


Starostwo Powiatowe w Piasecznie