O tym, czym jest współczesny handel ludźmi oraz co zrobić, by nie stać się ofiarą tego przestępstwa, rozmawiała piaseczyńska profilaktyk z uczniami Szkoły Podstawowej w Dobieszu. Policjantka zwróciła szczególną uwagę na wyjazdy zagraniczne oraz podejmowanie tam pracy, a także wskazała formy przestępstwa.

Handel ludźmi jest przestępstwem, które zalicza się do najcięższych zbrodni, godzących w wolność i godność ludzką. O tym w jaki sposób ustrzec się tego przestępstwa oraz jakie zagrożenia niesie ze sobą, rozmawiała piaseczyńska profilaktyk mł. asp. Wioletta Domagała z uczniami Szkoły Podstawowej w Dobieszu.

W trakcie spotkania policjanta zwróciła uwagę na poszukiwanie nowych internetowych znajomości ale też poszukiwanie pracy bez wcześniejszego sprawdzenia jej legalności. Wskazała, że grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi wykorzystują różne metody, aby zwerbować osoby szukające pracy, dlatego też zawsze warto korzystać ze sprawdzonych pracodawców oraz baz z ofertami zatrudnienia. Mundurowa dodała, że internetowe znajomości również mogą stanowić zagrożenie, a tożsamość poznanych osób zawsze warto dokładnie zweryfikować zanim podejmiemy decyzję o wspólnym wyjeździe zagranicznym bądź spotkaniu.

Z całą pewnością młodzież zakończyła spotkanie ze świadomością, że w życiu powinni być rozważni oraz nauczyć się przewidywać możliwe zagrożenia.

 

st. asp. Magdalena Gąsowska