Jak wykonać zadaszenie tarasu?

Taras chyba dla każdego właściciela domu jest ważnym miejscem. Każdy lubi spędzać czas na świeżym powietrzu, a więc nikogo to nie dziwi. W pełni się z tym zgadzamy. Jednak często pogoda krzyżuje nam plany i ze spędzania czasu na świeżym powietrzu zostają jedynie wspomnienia. Całkowicie inaczej będzie w sytuacji, w której nasz dach jest zadaszony. Zadaszenie tarasu przy domu jest świetną opcją. Na jakie zadaszenie się zdecydować? Pora to sprawdzić.

Wybór możliwie najlepszego materiału

W pierwszej kolejności powinniśmy się przyjrzeć materiałom, które są dostępne na rynku. Jakie to materiały? Głównie wybór pada pomiędzy dwoma rodzajami materiałów. Jest to z jednej strony drewno, a z drugiej strony możemy postawić na aluminium. Co najlepiej sprawdzi się jako zadaszenie tarasu przy domu?

Zacznijmy sobie omawianie od drewna. Na pewno drewno ma tę przewagę, że uznawane jest za materiał ponadczasowy. Do tego chyba zawsze cieszy nasze oko. Przy wykorzystaniu drewna można wykonać naprawdę solidny stelaż do zadaszenia tarasu. Drewniany stelaż pasuje do domów urządzonych w różnych stylach. Z jednej strony odnajduje się w domach nowoczesnych, a z drugiej strony pasuje także do tych klasycznych. Obecnie w nowoczesnej architekturze wykorzystuje się sporo drewna. Kolor wybranego drewna zawsze można zmienić. Drewno można także samodzielnie odnowić. Niestety drewno ma jedną bardzo poważną wadę. O czym mowa? Mowa o wysokiej stosunkowo cenie tegoż materiału.

Drugą możliwością jest aluminium. Na pewno aluminium jest jednym z materiałów najlżejszych na rynku. Aluminium ma to do siebie, że jest stosunkowo łatwe w montażu. Aluminium można pomalować na różne kolory. Gdy aluminium odpowiednio zabezpieczymy, to nie doszukamy się żadnej rdzy. Warto także pamiętać, że do konstrukcji z aluminium należy wybrać pokrycie o właściwej wadze. Nie może być pokrycie za ciężkie, ponieważ konstrukcja mogłaby ulec pewnym odkształceniom.

Z czego wykonać zadaszenie?

Jeśli chodzi o wykonanie samego zadaszenia, to możemy postawić na różne materiały. Mamy po prostu ich większy wybór. Może to być szkło, blachodachówka, czy też poliwęglan. Szkło jest na pewno świetnym wyborem z uwagi na samą przepuszczalność światła. Nie można jednak użyć byle jakiego szkła. Powinno to być szkło klejone, hartowane oraz szkło o naprawdę wysokich wytrzymałościowych parametrach. Dzięki niemu właśnie śnieg nie będzie stanowił dla użytkowników tarasu żadnego niebezpieczeństwa. Niestety taras zadaszony szkłem dosyć szybko się nagrzewa i może to być w upalne dni nieco problematyczne i kłopotliwe.

Blachodachówka to z kolei ciężkie rozwiązanie. Osobom, którym zależy na lekkim zadaszeniu, raczej blachodachówka się nie sprawdzi. Jest to w pełni oczywiste.

Dla takich osób strzałem w dziesiątkę będzie poliwęglan, który jest o wiele, wiele lżejszy od szkła. Co więcej, jest to materiał tańszy, a więc mogą z tej opcji skorzystać osoby, które nie mogą się pochwalić zbyt dużym budżetem. Na pewno na wykończeniu tarasu nie ma co oszczędzać, ponieważ jest to dosyć poważna inwestycja.