Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

Trend suburbanizacji - czy zyskuje na sile?

Coraz więcej mieszkańców miast decyduje się na przeprowadzkę na tereny podmiejskie. Powodem zmiany adresu jest chęć życia blisko natury lub plan zakupu większego metrażu za niższą cenę. Migracja jest widoczna od kilku lat, ale w dobie pandemii COVID-19 zjawisko suburbanizacji znacznie zyskało na sile. Czy jest to trend, który zostanie z nami na dłużej?

Najnowszy raport GUS na temat powierzchni i ludności w przekroju terytorialnym w roku 2020 wskazuje, że liczba mieszkańców miast w Polsce zmniejszyła się o ponad 46 tys. osób w stosunku do roku poprzedniego. Najwięcej mieszkańców ubyło w takich ośrodkach miejskich, jak Bydgoszcz, Łódź i Sosnowiec. Co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę na tereny podmiejskie?

Bliskość natury

Jednym z powodów, dla których mieszkańcy miast chętnie przeprowadzają się na wieś lub tereny podmiejskie jest chęć codziennego kontaktu z naturą oraz posiadania własnej przestrzeni outdoorowej w postaci ogrodu i rozległego tarasu. Coraz powszechniejsza praca zdalna eliminuje potrzebę codziennych dojazdów i sprawia, że to nie bliskość biura jest najważniejszym kryterium podczas szukania nieruchomości. Podmiejskie tereny często mają lepsze powietrze, a także liczne ścieżki rowerowe i spacerowe, co sprzyja codziennej rekreacji. Dojazd do centrum umożliwia stale rozwijająca się komunikacja.

Większy metraż za niższą cenę

Przeprowadzka z dala od centrum oznacza często, możliwość zakupu większego metrażu za mniejszą cenę. Przykładowo w bieżącym roku za mieszkania w Krakowie trzeba było średnio zapłacić 10 429 zł za mkw., a na jego obrzeżach jedynie 6824 zł/mkw. Podobnie ceny plasują się w Warszawie, gdzie mieszkanie w obrębie miasta kosztuje średnio 11 075 zł za mkw., a w przylegających miejscowościach jest to 7 315 zł za mkw.

Różnice dotyczą także cen działek budowlanych i rolnych. Osobną kwestią jest coraz mniejsza dostępność gruntów położonych w administracyjnych granicach miast. W mniejszych miejscowościach można także liczyć na lepsze ceny ekip budowlanych oraz fachowców.

Inwestycje deweloperskie

Intensywny rozwój terenów podmiejskich to także zasługa deweloperów. Ograniczona ilość niezabudowanych działek oraz rosnące ceny gruntów w miastach, skłaniają inwestorów do szukania tańszej alternatywy. Powstają zarówno kameralne osiedla mieszkań, jak i strzeżone osiedla domków jednorodzinnych lub szeregowych. Przykładem mogą być nowe domy w Piasecznie, które są atrakcyjną propozycją dla mieszkańców planujących zakup domu pod miastem.

Suburbanizacja - trend przyszłości?

Według GUS trend suburbanizacji ma tendencję rozwijająca się i dotknie w przyszłości większości dużych miast w Polsce. Największymi beneficjentami migracji mieszkańców miast będą gminy okalające granice dużych ośrodków miejskich. Wzrost popytu na domy mieszkalne w takich miejscowościach jest zauważalnym trendem od lat, który przybrał jeszcze na sile podczas pandemii. Rosnące ceny działek oraz rozwój infrastruktury w mniejszych miejscowościach jednoznacznie wskazują na popyt oraz fakt, że zjawisko suburbanizacji zostanie z nami na dłużej.