Dofinansowanie do fotowoltaiki, paneli słonecznych, czy wystarczy aby panele się zwróciły?

Przyjmuje się, że fotowoltaika zwraca się po około 8-10 latach od montażu, ten czas może być jeszcze krótszy, jeśli zdecydujesz się na udział w jednym z programów, które mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. A o jakich programach mowa? Jak dostać dofinansowanie na panele słoneczne i co warto o nim wiedzieć?

Fotowoltaika – dlaczego warto?

Panele fotowoltaicze posiadają wiele zalet, nie generują hałasu, są przyjazne dla środowiska, a przy tym bezpieczne i umożliwiają uzyskanie energii elektrycznej w miejscach trudno dostępnych. Nic więc dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością, tym bardziej że dzięki specjalnym programom dotacji coraz częściej można je nabyć za znacznie niższą cenę. Fotowoltaika z dofinansowaniem to oferta firmy eco-team.pl, gdzie pokrótce przedstawiono kilka najpopularniejszych programów, z których możesz skorzystać. My postaramy się im przyjrzeć nieco bliżej, ustalając, na który z nich szczególnie warto zwrócić uwagę.

Program Mój Prąd

To ostatnio jedno z najpopularniejszych dofinansowań, na jakie mogą liczyć osoby decydujące się na instalację domowego systemu fotowoltaicznego. Warto jednak wiedzieć, że program ten obejmuje wyłącznie mikroinstalacje, czyli fotowoltaikę o mocy od 2 kW do 10 kW. A na jaką kwotę dofinansowania mogą liczyć uczestnicy tego programu? Dotacja wynosi maksymalnie 5 tysięcy złotych, czyli około 20% nakładów inwestycyjnych. Dofinansowania będą przyznawane aż do wyczerpania limitu 1 mld, jest to więc dobry moment aby się zdecydować na taką instalację, warto jednak się spieszyć, ponieważ wnioski można składać do 18 grudnia 2020 roku. Organem zarządzającym tym projektem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czyste Powietrze

Jest to program, który ma na celu dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Jego głównym założeniem jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery (szczególnie tych pochodzących z istniejących już domów jednorodzinnych). Program ten trwa już od 2018 roku, a jego koniec przewidywany jest na rok 2029. Co ciekawe, kwota na jaką można liczyć w ramach tego dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Dlatego program Czyste Powietrze to najlepsza opcja dla osób, które mają nieekologiczny piec i stosunkowo niskie dochody, w ich przypadku dofinansowanie może pokryć nawet 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji!

Warto wiedzieć, że program Czyste Powietrze połączono z Moim Prądem, dzięki czemu przy wymianie źródła ogrzewania można otrzymać do 32 tysięcy złotych, a jeśli dodatkowo dołożysz też instalację fotowoltaiczną, kwota ta wzrośnie o 5 tysięcy złotych. Na nieco mniejsze kwoty mogą liczyć osoby bardziej zamożne.

Innym programem, który również dotyczy fotowoltaiki jest Agroenergia, jednak dotacje w ramach tego programu przeznaczone są wyłącznie dla rolników indywidualnych.