Jaki kominek dobrać - dobre wskazówki

Moda na posiadanie kominka w domu jest od wieków. Paręset lat temu kominki stanowiły niezwykle istotny aspekt każdego budynku, gdyż dzięki nim w dowolnym miejscu mogło być ciepło. Co interesujące, kominki zaczynają instalować we własnych miejscach zamieszkania chociażby posiadacze lokali mieszkalnych w blokach z wielkiej sklejki.

Aby jednakże zakupić odpowiedni kominek, warto jest zrozumieć wcześniej reguły ich instalowania, natomiast również wymagania, którymi należy się kierować podczas robienia zakupów. Sami musimy udzielić sobie odpowiedzi na niezliczone pytania, żeby dobrać kominek, jaki dokładnie będzie odpowiadał naszym podzielonym ponadto oczekiwaniom w owej sprawie.

Jaki kominek dobrać - dobre wskazówki

Dobierając kominek do salonu z wkładem do ocieplania domu (natomiast nie tylko do sporadycznego palenia dla radości), zwróć uwagę na to, jak długo może funkcjonować bez dodawania opału. Za doskonały wkład można przyjąć taki, jaki utrzymuje ogień nie krócej aniżeli dziesięć godzin. Ważna jest także zdolność kominka do salonu – im większa, tymże mniej paliwa winien zużywać, dostarczając przy tymże daną ilość ciepła. Lepiej nie kupić wkładu o sprawności mniejszej aniżeli 70%. Najdoskonalsze wkłady kominkowe sięgają parametry ponad 80% podczas pracy z małym dopływem powietrza. Niezwykle istotna jest także moc grzejna. W nowoczesnych, nagrzanych domach potrzeba blisko 0,08 kW/m2 ocieplanej przestrzeni.

Jaki wkład kominkowy dobrać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kominek nie może być jedynym zarzewiem ocieplania w domu, żeby, w razie przekładającej się nieobecności domowników, nie spowodować do pełnego wyziębienia domu bądź usterki instalacji grzejnej. Kominek, jako dodatkowe źródło ciepła, może jednakże dać duże oszczędności, szczególnie w czasie wczesnej wiosny bądź jesieni, kiedy temperatura na zewnątrz utrzymuje się ponad zera. Jaki wkład kominkowy dobrać, żeby zaoszczędzić na ocieplaniu? Kominki z systemem DGP (dystrybucją gorącego powietrza) bądź kominy z płaszczem hydrologicznym to doskonałe wyjście dla domów jednorodzinnych. Wkład kominkowy z płaszczem hydrologicznym bądź wkład powietrzny z systemem DGP zapewnia większe zastosowanie ciepła otrzymanego z wypalania drzewa.

Kominek otwarty - dla kogo najlepszy?

W kominkach otwartych najistotniejszym aspektem jest zbudowane palenisko. Struktura dobrze funkcjonującego paleniska, to nie lada sztuka. Zdunów, którzy faktycznie znają tenże zawód, jest obecnie niewielu. Niewielkie braki w budowie kominka otwartego spowodują, iż będzie nam dymił na wnętrze, lub w ogóle nie będzie ogrzewał. W wypadku kominka otwartego podstawowym zarzewiem ciepła jest światło z komory wypalania. Lecz jedynie blisko 10-20% energii pochodzącej z wypalania drzewa w kominku otwartym, jest w pomieszczeniu w formie ciepła. Większość energii uchodzi ostatecznie do kominka. Wykorzystanie drzewa w kominkach otwartych jest dosyć duże – do zdobycia 10 kW energii termicznej potrzeba od 10 do 20 kg drzewa. Poza tymże, pozostawienie kominka otwartego bez kontroli, powoduje ogromne zagrożenie pożaru („strzelające” iskry).

Informacje dodatkowe

W sklepie internetowym SzalonyMax.pl dostępna jest m.in. westfalka, kominki i różnego rodzaju piece - sprawdź!