Zimą zaleca się wolniejszą jazdę, płynne wykonywanie manewrów, zachowanie większej odległości od pojazdów poprzedzających oraz unikanie gwałtownego hamowania. Bezpieczeństwo na drogach w okresie zimowym jest wspólną odpowiedzialnością wszystkich użytkowników dróg. Zapomniało jednak o tym 5 kierujących, którzy muszą nie tylko zapłacić słone mandaty ale też na najbliższe 3 miesiące zająć w aucie fotel pasażera!

Pomimo licznych apeli o rozsądną i bezpieczną jazdę oraz wzmożonych akcji policyjnych, wciąż znajdują się kierujący, którzy nie tylko za nic mają obowiązujące przepisy drogowego ale również odpowiedzialność za siebie i innych. Pamiętajmy o tym, że to właśnie nadmierna prędkość jest w większości przypadków przyczyną zdarzeń drogowych, również tych tragicznych. Pośpiech jest naprawdę złym doradcą, tym bardziej, kiedy warunki drogowego są trudne i wymagające.

Tego wszystkiego nie wzięło pod uwagę niestety 5 kierujących, którzy jednego dnia stracili prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące. Nie zważali oni ani na śnieg, ani na śliską nawierzchnię, a w obszarze zabudowanym rozwijali prędkość wyższą o ponad 50 km/h, od tej, która jest tam dozwolona. Niechlubnym rekordzistą był 24-latek siedzący za kierownicą forda, który w miejscowości Marianka jechał z prędkością 115 km/h! Został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 złotych, a na jego indywidualne konto mundurowi dopisali 14 punktów karnych!

Oby okres bez prawa jazdy skłonił kierujących do refleksji i ostrożniejszej jazdy, zgodnej z przepisami!

 

 

st. asp. Magdalena Gąsowska