Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Często jednak dzieje się tak, że wygląd naszych zębów pozostawia wiele do życzenia. Taki stan rzeczy bardzo często jest przyczyną wielu kompleksów i obniżonego poczucia własnej wartości. Deficyty mogą zachodzić w różnych sferach, jednak zdecydowanie najczęstszymi z nich są wady kolorytu, ubytki i wykrzywienia zębów. W poniższym tekście zajmiemy się szerzej tym ostatnim problemem. Spróbujemy się zastanowić, jakie są powody wykrzywiania zębów, co możemy robić, by im zapobiegać oraz jakie kroki należy podjąć, aby je skorygować. Miłej lektury!
Powody wykrzywiania zębów
Od czego wykrzywiają się zęby? To jedno z pytań, które zadaje sobie bardzo wiele osób. Już śpieszymy z odpowiedzią, by zaspokoić Waszą ciekawość. Można wymienić kilka podstawowych przyczyn, dla których nasze zęby z biegiem czasu się wykrzywiają. Najczęstszą z nich są popularne stłoczenia zębów. Co to takiego?
Wymienia się kilka rodzajów stłoczeń. Pierwszym z nich są stłoczenia pierwotne. Ich przyczyną jest wyraźna dysproporcja między podstawą kostną zębów a ich wielkością. Pojawiają się one u dzieci, które odziedziczą małe szczęki, lub których szczęki z różnych przyczyn niedostatecznie się rozwijały. Następny rodzaj, stłoczenia wtórne, pojawiają się w momencie, kiedy przechodzimy naturalny proces wymiany zębów z mlecznych na stałe. Przez to, że noworosnące zęby mają niewystarczająco dużo miejsca, wysuwają się nienaturalnie do przodu. Zdarza się to bardzo często.
Niezwykle problematyczne są tak zwane stłoczenia późne. Przez to, że pojawiają się zazwyczaj w latach bezpośrednio poprzedzających przekroczenie 20 roku życia, często są dużym zaskoczeniem dla ich posiadaczy. Nagle osoby, które przez całe życie miały proste zęby zauważają, że ich zęby wyraźnie się wykrzywiają. Taka obserwacja może być niezwykle frustrująca. Czemu tak się dzieje? Przyczyny należy się dopatrywać w późniejszym zakończeniu wzrostu żuchwy w porównaniu do szczęki. Zęby też często się wykrzywiają nie tylko na różnych etapach rozwoju, ale także wtedy, gdy jesteśmy dorośli.
Jak temu zapobiec?
Część wykrzywień ma swoje przyczyny w naszym nieprawidłowym zachowaniu - najczęstszą z nich jest obgryzanie paznokci. Wówczas naturalnym sposobem na zapobieganie wykrzywianiu zębów jest zaprzestanie tej praktyki. Częstą przyczyną wykrzywienia zębów są także rosnące zęby mądrości. Dlatego naturalnym odruchem po pojawieniu się słynnych “ósemek” powinno być ich usunięcie.
Jak temu zaradzić?
Jeśli nasze zęby są krzywe, nie powinniśmy tego ignorować. Krzywe zęby to nie tylko zmniejszona estetyka naszych zębów, ale też utrudnione czyszczenie. Stąd prosta droga do występowania chorób zębów i potencjalnych ubytków. Dlatego naturalnym odruchem, gdy zaobserwujemy u siebie widoczne wykrzywienia, powinno być udanie się na konsultację ortodontyczną. Wówczas można dobrać optymalną metodę leczenia.
Do niedawna najchętniej wybieraną opcją leczenia ortodontycznego były klasyczne aparaty ortodontyczne. Dziś jednak można zaobserwować pewną tendencję do odchodzenia od aparatów stałych ze względu na niewygodę i wysokie koszty leczenia. W ostatnim czasie prawdziwą furorę robią jednak niewidzialne nakładki ortodontyczne Hello Smile. Do niedawna wyprostowanie zębów bez użycia aparatu wydawało się być niemożliwe, jednak dzisiaj staje się to naszą rzeczywistością? Co decyduje o ich przewadze nad tradycyjnymi aparatami? Wśród największych korzyści wymienia się czas leczenia - jest on nieporównywalnie krótszy niż w przypadku aparatów. Jest to także opcja mniej inwazyjna - nakładki można zdejmować i nie wymagają one montowania drutów. Dużą zaletą jest także możliwość konsultacji zdalnych - osoby korzystające z usług tradycyjnych ortodontów nie mogą liczyć na takie udogodnienia.