USG piersi jako jedno z podstawowych badań diagnostycznych dla kobiet w każdym wieku

2 min czytania
USG piersi jako jedno z podstawowych badań diagnostycznych dla kobiet w każdym wieku

USG piersi jako jedno z podstawowych badań diagnostycznych dla kobiet w każdym wieku

** USG piersi jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które powinno zostać wykonywane regularnie przez kobiety. Pozwala na wczesne wykrycie nawet najmniejszych zmian. Na czym polega badanie USG? Jak się do niego przygotować? **

Na czym polega badanie ultrasonograficzne?

USG, inaczej badanie ultrasonograficzne to jedno z najpopularniejszych badań wykonywanych przez lekarzy różnych specjalizacji. Pozwala ono na wykrycie zmian w organizmie człowieka, ilustruje obraz narządów wewnętrznych oraz tkanek. Samo badanie trwa krótko, ok. 10-15 minut.

Ultrasonografia jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. Za pomocą sondy, której zadaniem jest wytwarzanie i odbieranie ultradźwięków, lekarz na podpiętym monitorze uzyskuje dokładny obraz narządów. Aparat do USG emituje ultradźwięki, które przenikają do tkanek i odbijają się w nich, co pozwala na uzyskanie obrazu w czasie rzeczywistym na monitorze. Wynik jest na tyle precyzyjny, że pomaga określić zmiany w kształcie czy wielkości poszczególnych organów. To niezbędne badanie w przypadku podejrzenia guzków na piersiach. Z tego względu stanowi podstawę, jeśli chodzi o profilaktykę chorób takich jak nowotwór piersi.

Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi pozwala na wykrycie zarówno niewielkich, jak i bardziej znaczących zmian. Skuteczność tego dania oceniana jest bardzo wysoko. Dzięki niemu można zweryfikować rozmiar oraz charaktery nowotworu.

Według danych statystycznych, nowotwór piersi jest jednym z najczęściej wykrywanych u kobiet w różnym wieku. USG powinno być regularnie wykonywane po ukończeniu 20. roku życia. Kontrolne badanie piersi musi być wykonywane kontrolnie przynajmniej raz w roku. Niemniej jednak czasami lekarze rekomendują częstsze kontrole z uwagi na m.in. zakwalifikowanie kobiety do grupy ryzyka. Praktycznie każda zmiana, nawet najmniejsza, kwalifikuje się do natychmiastowego badania USG.

Jak przygotować się do badania USG?

Badanie ultrasonografem nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, wszystko zależy od badanego organu. W przypadku USG jamy brzusznej oraz piersi lekarz może zlecić przybycie na czczo. Wskazówki mogą dotyczyć także zawartości pęcherza, w niektórych przypadkach lekarze będą naciskać na poddanie się badaniu z pełnym pęcherzem, co może sprawiać, że widoczność będzie lepsza. Jeśli chodzi o badanie piersi, lekarz może zalecić przeprowadzenie go w danym momencie cyklu. Według ogólnych zaleceń, przed badaniem USG warto powstrzymać się przed jedzeniem ciężkostrawnych potraw. Nadmierna ilość gazu będzie zaburzać obraz.

Badanie to kojarzone jest zazwyczaj z okresem ciąży. USG stanowi jednak istotne uzupełnienie badań diagnostycznych. Dzięki aparatowi istnieje możliwość ciągłego monitorowania zmian już na wczesnych etapach. Traktuje się je jako jedno z najbezpieczniejszych badań i rzadko istnieją przeciwwskazania, co do jego przeprowadzenia. Badanie USG nie jest skomplikowane. Chcąc je wykonać, warto wybrać profesjonalną placówkę w Warszawie , która dysponuje odpowiednią aparaturą do badań.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

24piaseczno_kf