Ozonowanie wnętrza samochodu - na czym polega i kiedy należy je wykonać?

Dbanie o swój samochód nie polega tylko na dokładnym myciu go z zewnątrz. Również wnętrze auta zasługuje na dogłębne oczyszczenie. Mowa tu również o powietrzu. Z pomocą może przyjść nam ozonowanie. Dzięki niemu możemy pozbyć się przykrego zapachu. Czym dokładnie jest i kiedy jeszcze należy je wykonywać? Podpowiadamy.

Na czym polega ozonowanie wnętrza samochodu?

Jest to proces dezynfekcyjny, czyli dogłębnie oczyszczający. Polega na rozprowadzeniu po kabinie auta cząsteczek ozonu. Proces ten wykorzystuje gaz o silnych właściwościach utleniających, który dotrze do każdego zakamarka wnętrza. Podczas procesu dekontaminacji samochodu, ozon utlenia zanieczyszczenia, doprowadzając do ich rozpadu na mniej złożone cząsteczki. Jedyną pozostałością po ozonie jest tlen.

Ozonowanie jest przyjaznym dla środowiska i nieszkodliwym dla człowieka sposobem na pozbycie się bakterii, wirusów, zarodników grzybów, roztoczy, pleśni i alergenów innego typu. W związku z tym, zastosowanie tej metody jest zalecane także jako sposób neutralizacji koronawirusa. Ozon jest 50 razy bardziej skuteczny pod względem odkażania od chloru. Usuwanie szkodliwych czynników jest istotne nie tylko ze względów zdrowotnych. Ozonowanie klimatyzacji i reszty kabiny samochodu umożliwia likwidację nieprzyjemnych zapachów, nie tylko pochodzenia naturalnego, ale też sztucznego. Dzięki tej metodzie z wnętrza pozbędziemy się woni papierosów, zwierząt, jedzenia, a także farby czy lakieru.

Jak wygląda i ile trwa sam proces ozonowania?

Sam proces ozonowania samochodu trwa zazwyczaj do godziny. Może zając mniej lub więcej czasu, w zależności od tego, jak bardzo intensywny jest zapach, który chcemy usunąć. Zanim jednak przystąpimy do dekontaminacji, musimy przygotować wnętrze pojazdu. Z kabiny powinniśmy się pozbyć źródeł nieprzyjemnej woni. Może się to wiązać z wytrzepaniem i wypraniem dywaników, umyciem deski rozdzielczej, praniem tapicerki samochodowej. Należy też wyrzucić wszystkie śmieci. Standardowym działaniem jest odczekanie, aż powierzchnie w aucie wyschną. Bardziej zaawansowane ozonatory pozwalają rozpocząć ozonowanie nawet wtedy, gdy tapicerka jest jeszcze mokra.

Jeżeli używany będzie ozonator zewnętrzny, rurę wkłada się do kabiny i włącza urządzenie. W przypadku ozonatora wewnętrznego zaleca się umieszczenie go na podłodze po stronie pasażera, przed schowkiem. Dzięki temu ozon zostanie zassany do kanałów wentylacyjnych i dotrze do parownika klimatyzacji.