Postęp technologiczny sprawia, że branża IT przeżywa swoją najlepszą erę. Informatyczny rynek pracy pęka w szwach i oferuje naprawdę wiele ścieżek kariery. Jednak przed kandydatami stoją pewne wymagania. Jak przygotować się do pracy w technologicznym sektorze i gdzie szukać branżowych zleceń?
Gdzie szukać pracy w IT?
Branża informatyczna należy do najbardziej dynamicznych i rozwojowych sektorów rynku. Ogromny postęp technologiczny sprawia, że rośnie zarówno zainteresowanie elektronicznymi nowinkami, jak i zapotrzebowanie na informatyków. Branżowy rynek pracy nie stoi w miejscu.
Wiele firm szuka specjalistów z różnych dziedzin IT, ale wśród ofert znajdują się także propozycje dla początkujących lub nawet stażystów. Gdzie szukać zleceń związanych z informatycznym sektorem? Najlepszym sposobem na znalezienie zatrudnienia w IT jest przeglądanie branżowych portali, które dedykowane są pracowniczym ogłoszeniom.
Przykładem takiego serwisu jest strona No Fluff Jobs, na której można znaleźć oferty pracy IT w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy w innych dużych miastach z całego kraju. Ogólnopolski portal umożliwia znalezienie zatrudnienia nie tylko na lokalnym rynku. Znajdują się na nim również oferty proponujące pracę w trybie zdalnym. W końcu informatyk do wykonywania obowiązków zazwyczaj potrzebuje tylko sprzętu, który może mieć w swoim własnym domu.
Jakie wymagania stawia branża informatyczna?
Chociaż pracy w IT nie brakuje, to nie jest też tak, że posadę dostaje pierwszy lepszy kandydat. Trzeba przyznać, że branża informatyczna stawia wobec interesantów całkiem spore wymagania. Pracodawcy zazwyczaj oczekują od kandydatów znajomości specjalistycznych narzędzi, których używa się na co dzień w środowisku informatycznym.
Umiejętność posługiwania się konkretnymi systemami to podstawowe wymaganie wielu ogłoszeń, także tych na stanowiska dla stażystów oraz juniorów, czyli początkujących w branży. W końcu dla technologicznego przedsiębiorstwa bardziej opłacalne jest się zatrudnienie osoby, która umie poruszać się w programach funkcjonujących w firmie, niż wzięcie pod skrzydła całkowicie zielonego kandydata. Nieobeznanych pracowników trzeba wprowadzić oraz wyszkolić, a na to z kolei potrzebne są zasoby – finansowe, ludzkie, a także czasowe.
Przed rozpoczęciem wysyłania CV, warto więc poświęcić uwagę na dokładne przeczytanie treści ogłoszenia ze szczególnym uwzględnieniem wymagań. Dla większości pracodawców idealny kandydat to taki, który zna popularne w branży programy, platformy czy języki kodowania. Są to na przykład C++, Java, JavaScript, Python, PHP, .NET, Selenium czy SQL. Umiejętność posługiwania się tymi narzędziami drastycznie zwiększa prawdopodobieństwo na zatrudnienie.
Zanim kandydat zacznie ubiegać się o pracę w IT, dobrze jest więc, aby nauczył się działać w wybranych systemach. Dobrym rozwiązaniem jest udział w kursach lub szkoleniach, które kompleksowo przygotowują do pracy na konkretnych narzędziach. Im więcej programów czy języków zna osoba ubiegająca się o pracę, tym lepsza szansa na zdobycie wymarzonej posady.
Jak przygotować się do rozmowy o pracę w IT?
Podczas rozmowy o pracę w IT może paść sporo różnych pytań, które nie zawsze będą odnosić się stricte do wiedzy technicznej. Rekruterzy IT często chcą poznać odpowiedzi na kwestie związane z doświadczeniem oraz sposobami na jego poszerzanie.
Warto więc przypomnieć sobie wszelkie odbyte kursy i odświeżyć wiedzę o projektach z portfolio. Potencjalnych pracodawców z pewnością zainteresuje ciekawe przedstawienie dotychczasowych realizacji komercyjnych albo nawet tych o charakterze prywatnym. Podczas rozmowy o pracę w IT rekruter może też pytać o umiejętności organizacyjne, a także związane z pracą w grupie lub radzeniem sobie z presją czasu. Kompetencje miękkie również są ważne na informatycznych stanowiskach.
Dodatkowo oprócz rozmowy kandydaci często muszą przejść weryfikację techniczną. Aby dobrze rozwiązać zadania z programowania, przed wizytą w firmie warto przypomnieć sobie funkcjonowanie narzędzi, o których pracodawca wspomniał w ogłoszeniu.