Meble ogrodowe o tym nie wiedziałeś

Meble ogrodowe zmieniają się bardzo dynamicznie. Kilka lat temu modne były plastikowe krzesła z supermarketu, ale teraz mało kto już je kupuje. Jakie inne zmiany w trendach na pewno przeoczyłeś i dlaczego miałbyś tego nie zrobić?

Meble tapicerowane: nowość

Jeszcze kilka lat temu wszędzie mówiło się, że meble ogrodowe powinny być przede wszystkim praktyczne. Żeby nie trzeba było się martwić o ich zamoczenie i żeby łatwo było je oczyścić z kurzu. I tak też się stało. Efektem były niewygodne plastikowe monstra, których jedyną zaletą było to, że nie nasiąkały wodą. Dziś filozofia się zmieniła i meble ogrodowe powinny być przede wszystkim wygodne. Aby jednak były użyteczne, wystarczy zamiast zwykłej tapicerki użyć dużych, wygodnych poduszek. Ale nawet meble tapicerowane mogą czasem wkraść się do ogrodu. Wystarczy tylko wodoodporny pokrowiec.

Kolejna materiały stają się modne

Tworzywa sztuczne zostały zdetronizowane. Owszem, stosuje się je w tańszych meblach lub w krótkich seriach designerskich, ale te materiały są zupełnie inne niż te, z których były znane jeszcze kilka lat temu. Dostępne są w różnych kolorach, kształtach i wzorach. Jednak na szczycie skali popularności znajdują się meble ogrodowe wykonane z technorattanu. Są trwałe, dobrze się prezentują i nie niszczą się pod wpływem wilgoci: mają wszystkie zalety plastiku i żadnych wad. Oprócz tego, oczywiście, meble ogrodowe są również wykonane z aluminium. Mają one zazwyczaj innowacyjny kształt, niezwykłe wzornictwo i zazwyczaj znajdują się w górnym segmencie cenowym.

Co się jeszcze zmieniło?

I jeszcze coś się zmieniło: podczas gdy kiedyś meble ogrodowe służyły raczej do krótkich wypadów, dziś można na nich siedzieć (lub leżeć, jeśli ktoś ma ochotę) przez cały dzień. Są one większe, bardziej stabilne i wygodniejsze. Wszystko to dlatego, że zmieniło się także postrzeganie ogrodu. Dziś jest on niemal kolejnym "pokojem na świeżym powietrzu". Komfort i prestiż stały się ważnymi czynnikami przy wyborze mebli ogrodowych. Siedziska stały się szersze, oparcia wygodniejsze, a zamiast samych krzeseł często kupuje się kompletny mebel ze stołem. Duży zestaw mebli ogrodowych nadaje się również na małe patio, ponieważ pozwala się zrelaksować, a nie tylko siedzieć przez jakiś czas.

Meble ogrodowe nawet poza sezonem

Nikt nie chce odstawiać mebli ogrodowych po zakończeniu sezonu. Po pierwsze, zajmują dużo miejsca, a po drugie, wyszukane zestawy nie są ani lekkie, ani łatwe do przechowywania. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się meble ogrodowe, z których można korzystać przez cały rok. Oczywiście, przydają się wszelkiego rodzaju pokrowce czy ochraniacze, ale niektórzy producenci już wywalczyli sobie niszę i sprzedają meble, w których wystarczy zdjąć poduszki, aby zima nie uszkodziła całej konstrukcji. Wygodny? Nie ma co do tego wątpliwości. Niestety, jest to rozwiązanie dość kosztowne, ale coraz więcej osób przekonuje się, że warto zapłacić więcej za komfort.