Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piaseczno

Ceny mieszkań w Polsce — co na nie wpływa?

Polski rynek nieruchomości odznacza się dużą dynamiką. Ceny mieszkań i popyt stale rosną, a zakup nieruchomości stał się popularną formą lokowania oszczędności. Co wpływa na ceny mieszkań w Polsce i jakie czynniki są brane pod uwagę przy wycenie lokalu?

Rynek mieszkań w Polsce

Polski rynek nieruchomości od kilku lat jest w fazie intensywnego wzrostu i cechuje się dużym potencjałem inwestycyjnym. Wskaźnik liczby mieszkań na 1000 osób wynosi niecałe 400, co czyni go jednym z najniższych w Europie. Równocześnie niskie oprocentowanie lokat sprawia, że inwestycja w nieruchomości stała się dla wielu Polaków sposobem na lokowanie i pomnażanie oszczędności. Doprowadziło to sytuacji, w której popyt przewyższa podaż, co wykorzystują deweloperzy, oddając do użytku rekordowe liczby mieszkań w nowych inwestycjach. Równocześnie inwestorzy mierzą się z problemem braku wolnych działek pod inwestycje, co nie pozostaje bez wpływu na cenę lokali, które prawdopodobnie będą w kolejnych miesiącach jeszcze wyższe.

Lokalizacja

Jednym z kluczowych czynników wpływających na cenę mieszkania jest jego lokalizacja oraz miasto, w którym się znajduje. Najdroższe mieszkania w Polsce są tradycyjnie w Warszawie, gdzie średnia cena za metr kwadratowy wynosi ponad 12 tys. złotych. Inne drogie miasta to Gdańsk, Wrocław i Kraków. W przypadku dużych aglomeracji, na cenę mieszkania wpływa także odległość od centrum. Droższe są również nieruchomości położone w prestiżowych, willowych dzielnicach. Tańsze mieszkania znajdziemy zwykle na peryferiach miasta.

Metraż

Innym czynnikiem decydującym o cenie mieszkania jest metraż. W tym przypadku zasada jest teoretycznie prosta, im większa przestrzeń, tym większa cena mieszkania. Idąc tym tropem nowe mieszkania Góra Kalwaria o większym metrażu, będą droższe od kawalerki. Jest to jednak pozorne wrażenie. Cena mieszkania powinna być zawsze oceniana przez pryzmat ceny za metr kwadratowy, która zwykle jest niższa w przypadku większych lokali niż popularnych mikromieszkań.

Typ budownictwa

Na cenę mieszkania wpływa także typ budownictwa. Do najdroższych lokali należą zwykle mieszkania w odrestaurowanych kamieniach w centrum. Największą popularnością cieszą się nowe mieszkania na nowoczesnych osiedlach deweloperskich lub lokale w kameralnych inwestycjach z zabudową szeregową. Mniej chętnie wybierane są lokale na osiedlach z wielkiej płyty. Wszystko to znajduje swoje odbicie w cenie za metr kwadratowy.

Udogodnienia

Osoby szukające mieszkania zwracają też coraz większą uwagę na dodatkowe udogodnienia, za które są w stanie chętnie dopłacić. Wśród nich znajdują się m.in. podziemny parking, winda, komórka lokatorska oraz balkon lub ogródek. Nowe osiedla deweloperskie często posiadają także ciekawie zaaranżowaną przestrzeń wspólną, jak zewnętrzna siłownia lub plac zabaw. Wśród dodatkowych udogodnień pojawia się także strefa SPA z basenem, przedszkola i żłobki oraz punkty handlowo — usługowe. Dużym zainteresowaniem wśród przyszłych mieszkańców cieszą się także strzeżone osiedla z portierem.

Ile kosztują mieszkania w Polsce?

Ceny mieszkań w Polsce stale rosną i choć wzrost nie jest już tak dynamiczny, jak na początku roku, to ciągle możemy mówić o rekordowych stawkach ofertowych. Za 1 mkw. mieszkania w Poznaniu zapłacimy średnio 8267 zł. Nieco tańsza jest Łódź, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje średnio 7618 zł. We Wrocławiu średnia cena za metr to 9800 zł, podczas gdy w Gdańsku średnie ceny przewyższają 10 tys. zł za mkw. Najdroższe mieszkania znajdują się w Krakowie i w Warszawie, gdzie ceny za metr kwadratowy wynoszą średnio ponad 12 tys. zł. Wysokie ceny nie zniechęcają jednak Polaków do zakupu, a popyt wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.