We wtorek 16 kwietnia odbyło się pierwsze z cyklu planowanych przez Starostwo Powiatowe spotkań o charakterze wykładów psychoedukacyjnych dla rodziców, pedagogów i psychologów.

Tematem wczorajszego spotkania była DEPRESJA DZIECI I MLODZIEŻY. Liczna frekwencja potwierdziła nasze przewidywania: rodzicom i szkolnym specjalistom potrzeba wsparcia w postaci szeroko pojętej psychoedukacji.

Problem depresji dzieci i młodzieży przedstawiony został z perspektywy trzech specjalistów. Profersor Katarzyna Kucharska-psychiatra, Katarzyna Sitarek -psycholog, psychoterapeuta, Mateusz Puchowski-pedagog, psychoterapeuta stworzyli przekaż pełen praktycznych treści odnoszących się bezpośrednio do współczesnego "świata" dzieci i młodzieży. Wiele aspektów naszej codzienności, powoduje, że depresja zbiera ogromne żniwo. Począwszy od przebodźcowania naszych dzieci od wczesnych lat życia, po przepracowanie, brak odpoczynku, coraz bardziej zdeformowane standardy wartości człowieka i poważny kryzys relacji rodzice-dziecko. Bardzo ważnym obszarem stanowiącym największe "zabezpieczenie" dziecka przed zaburzeniami depresyjnymi są pozytywne relacje w rodzinie, zaradność emocjonalna, poczucie, że jest się ważnym, potrzebnym i kochanym zbudowane na codziennym kontakcie z bliskimi.

DepresjawykadXXX
Depresja1XX
Depresja4

W dzisiejszych czasach dramatycznie zakłócona jest równowaga pomiędzy odpoczynkiem, pracą i czasem przeznaczonym na relacje z bliskimi. W tym tkwi duży problem. Przemęczeni, depresyjni dorośli tworzą matrycę dla rozwoju przemęczonych, depresyjnych dzieci. Depresja to choroba, która w klasyfikacjach diagnostycznych jest bardzo rozbudowana. Typów depresji jest bardzo wiele. Genetyczne uwarunkowania są również istotne. To na co jednak mamy wpływ to nasza codzienność. Jak się okazuje bardzo trudno w tej codzienności zobaczyć czasem obszary, w których sami podnosimy czynniki ryzyka. Mateusz Puchowski posłużył się krótkim filmem, który był esencją rodzinnych, nieświadomych zaniedbań oraz codzienności szkolno-towarzyskiej naszych dzieci.

Odbiór spotkania był bardzo pozytywny. Miło było nam słyszeć, że dzięki takim inicjatywom Starostwo staje się urzędem przyjaznym, otwartym na codzienne problemy rodziców. Ponieważ rodzice dopytywali o kolejne spotkanie, już dziś informujemy, że planujemy je na czerwiec. Szczegóły przekażemy odpowiednio wcześniej za pośrednictwem szkół i na stronie Powiatu. Osoby, które chciałyby być indywidualnie informowane o wydarzeniach w ramach Akademii Czujnego Rodzica mogą przesłać swój adres e-mail wpisując w temacie wiadomości AKADEMIA CZUJNEGO RODZICA, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">l