Jak zaopiekować się ogrodem w czasie zimy?

Zima to szczególny czas dla każdego ogrodu. Z jednej strony jest okresem odpoczynku roślin, z drugiej zaś walką o jak najlepszą ochronę delikatnych pędów przed przemarznięciem. Niektóre gatunki roślin są szczególnie wrażliwe na przemarzanie, co uzależnione jest także od odmiany gatunkowej. Jak chronić rośliny przed niskimi temperaturami zimą i jakie zabiegi pielęgnacyjne podejmować w tym okresie?
Krzewy ozdobne w okresie zimowego spoczynku
W zdecydowanej większości przypadków krzewy ozdobne nie wymagają zimą żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą jednak wymagać ochrony przed niskimi temperaturami. Dotyczy to między innymi róż, które na czas zimy, należy odpowiednio zabezpieczyć. W jaki sposób i kiedy wykonać okrywanie róż? Warto wybrać jak najpóźniejszy termin. Może to być nawet dzień przed spodziewanymi mrozami. Warto tu podkreślić, że róże to rośliny mrozoodporne i dobrze radzą sobie nawet w przypadku dwustopniowych spadków temperatury. Konieczne jest jednak zabezpieczanie róż piennych, a także młodych róż, które nie zdołały jeszcze wykształcić silnego systemu korzeniowego. Tym samym niskie temperatury mogą być dla nich szczególnie szkodliwe. Na przymarzanie wrażliwe są również róże pnące, których pędy przycina się w najmniejszym stopniu. Okrywanie róż można wykonać z wykorzystaniem różnych materiałów. Najlepsza będzie jednak ziemia, która tworzy szczelną pokrywę chroniącą nie tylko korzenie roślin, lecz także miejsca okulizacji (również wrażliwe na mróz). Co więcej w sytuacji, gdy dojdzie do przemarznięcia okulizowanej rośliny, wówczas z podkładki może wyrastać dzika róża, natomiast róża szlachetnie szczepiona będzie martwa. Aby temu zapobiec należy wykonać kopczyk np. z ziemi wokół podstawy krzewu. Mniejsze róże, czyli sadzone wiosną lub jesienią tego samego roku można okryć w całości (czyli całe pędy). Aby skutecznie zabezpieczyć rośliny przed działaniem niskich temperatur można wykorzystać także drobno zmieloną korę drzewną. Jednak konieczne będzie wówczas wykorzystanie większej ilości kory niż ziemi, dla uzyskania najlepszego efektu. Do kopczykowania roślin nie zaleca się stosowania opadłych liści drzew liściastych. Dlaczego? Po pierwsze mogą być nośnikami chorób lub w trakcie zimy rozpocząć pleśnieć. Ponadto liście stanowią bardzo słabą warstwę termoizolacyjną i mogą stać się siedliskiem gryzoni podgryzających pędy i korzenie roślin.
Jak zadbać o drzewka owocowe zimą?
Drzewka owocowe w czasie zimowego spoczynku wymagać będą cięcia pielęgnacyjnego, sanitarnego, formującego oraz prześwietlającego. Zima to czas kiedy krzewy owocowe oraz drzewa po wykonanym cięciu nie wydzielają soków, gdyż są w stanie uśpienia. W efekcie oznacza to lepsze efekty i szybszą regenerację roślin. Główne cięcie najlepiej jest wykonać po najsilniejszych mrozach, na przełomie lutego i marca. Choć konkretne daty zależeć będą oczywiście od przebiegu zimy i panujących aktualnie warunków pogodowych. Po skróceniu zeszłorocznych i starszych przyrostów i nadaniu krzewom pożądanego kształtu warto zabezpieczyć powstałe rany wykorzystując w tym celu maść ogrodniczą. Można posłużyć się także farbą emulsyjną. Bardzo ważne w czasie cięcia jest również korzystanie z ostrych oraz zdezynfekowanych narzędzi. Należy pamiętać, że narzędzia mogą przenosić choroby od jednej rośliny do drugiej, prowadzić do infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Sekatory powinny mieć również ostre ostrza, aby równo przycinać gałęzie, nie powodując ich poszarpania. Dzięki temu rany zagoją się znacznie szybciej i nie pojawi się ryzyko obumierania gałęzi.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski