Istnieje wiele różnych oznaczeń i kontrolek wyświetlających się przy liczniku oraz na desce rozdzielczej pojazdu. Posiadają one charakter informacyjny, jak również ostrzegawczy. Do tego grona zaliczana jest żółta lub pomarańczowa kontrolka „check engine”. Co oznacza jej zapalenie?
Jak należy postępować, gdy zapali się kontrolka „check engine”?
Po zapaleniu się wspomnianej wyżej kontrolki nie należy panikować. Istotne jest zapamiętanie, że zapalenie się kontrolki „check engine” wcale nie musi oznaczać poważnej awarii. Sygnalizuje ona, że układ samodiagnostyczny pojazdu wykrył jakąś nieprawidłowość. Często pomimo palącej się kontrolki można jechać dalej bez zauważalnego spadku osiągów czy też nieprawidłowego działania pojazdu.
Dość często powodem zapalenia się kontrolki „check engine” mogą być następujące sytuacje:
- pojedyncze wypadnięcie zapłonu,
- zaśniedziałe styki,
- niskie napięcie przy rozruchu auta (rozładowany akumulator),
- wilgoć w instalacji,
- nieprawidłowe parametry wykazywane przez różne czujniki (np. sondę lambda).
Co zrobić, jeśli mamy do czynienia z poważniejszą awarią?
Oczywiście nawet w przypadku błahostek, warto udać się jak najszybciej do warsztatu lub skorzystać z usług profesjonalnej pomocy drogowej, takiej jak pomoc drogowa. Firmy takie dysponują nowoczesną aparaturą diagnostyczną, która wykryje przyczynę błędu. Po naprawie awarii i skasowaniu błędu, kontrolka przestanie się świecić.
Czasem zapalenie się kontrolki „check engine” idzie w parze z jakąś poważniejszą awarię, która utrudnia albo uniemożliwia dalszą jazdę. W takim przypadku jedynym rozsądnym wyjściem jest odpowiednie oznaczenie pojazdu trójkątem ostrzegawczym i włączenie świateł awaryjnych. Następnie należy wezwać pomoc drogową, która dokona diagnostyki i naprawy na trasie lub odholuje auto do warsztatu.