Co to jest trening funkcjonalny i jakie są korzyści z jego wykonywania?

Trening funkcjonalny to rodzaj treningu przekrojowego, który skupia się na mniejszych, mniej znanych mięśniach ciała. Podczas treningu funkcjonalnego pracujemy nad tymi mniejszymi mięśniami, aby je wzmocnić i pomóc im w wykonywaniu zadań w życiu codziennym. Ruchy w treningu funkcjonalnym są często nazywane "niestandardowymi", ponieważ obejmują bardzo specyficzne ćwiczenia - takie jak wypady, podnoszenie jednej nogi w martwym ciągu i przysiady na stojąco z liną, a nie chrupanie czy przysiady. Idea treningu funkcjonalnego w Nowa Ortopedia polega na tym, że pracując nad mniejszymi, mniej znanymi mięśniami, wzmacniamy je tak, by lepiej radziły sobie z realnymi zadaniami (jak np. podnoszenie walizki w odpowiedzi na klęskę żywiołową).

Dlaczego warto wykonywać trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny jest niezbędny, ponieważ pomaga nam radzić sobie z codziennymi stresami i napięciami. Dzięki niemu możemy stać silniejsi i wykonywać zadania bardziej efektywnie. Ponadto ważne jest, aby pozostać aktywnym w miarę starzenia się, więc trening funkcjonalny jest idealnym rozwiązaniem. Trening funkcjonalny może pomóc Ci w następujących sytuacjach:

  • Odczuwasz ból lub dyskomfort w swoim ciele
  • Masz kontuzję, która uniemożliwia Ci ćwiczenia
  • Jesteś starszy i chcesz wzmocnić swoje mięśnie i stawy
  • Chcesz poprawić swoją równowagę, postawę i koordynację
  • Chcesz spalić tłuszcz i zbudować beztłuszczową masę mięśniową
  • Chcesz zwiększyć poziom energii
  • Chcesz poprawić swój nastrój i jasność umysłu

Trening funkcjonalny może być również pomocny w codziennym życiu, np. podczas podnoszenia ciężkiej torby, biegania lub chodzenia po schodach czy pracy w ogrodzie. Dzięki treningowi funkcjonalnemu możesz również łatwiej wykonywać codzienne czynności, takie jak podnoszenie dzieci, przenoszenie mebli czy opieka nad osobami starszymi.

Jak wykonywać trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny to aktywny trening nastawiony na poprawę Twojej siły, zakresu ruchu i ogólnego poziomu sprawności. Wykorzystuje on bardziej funkcjonalne ćwiczenia, takie jak przysiady, wypady, martwy ciąg, podciąganie, pompki i wyciskanie nad głową, a także ćwiczenia z masą ciała, takie jak pompki, przysiady i deski. Jednym z najlepszych sposobów, aby stać się silniejszym i sprawniejszym jest wykonywanie ćwiczeń funkcjonalnych.

Ćwiczenia funkcjonalne pracują nad dużymi grupami mięśni w Twoim ciele, takimi jak nogi, plecy i ramiona. Różnią się one od tradycyjnych lub izolacyjnych ćwiczeń, które pracują nad konkretnymi mięśniami, takimi jak biceps czy triceps. Podczas wykonywania ćwiczeń funkcjonalnych, angażujesz dużą liczbę mięśni w tym samym czasie. Ten rodzaj ćwiczeń pomaga zapobiegać kontuzjom i poprawia ogólny poziom sprawności. Ćwiczenia funkcjonalne mogą być wykonywane w domu lub na siłowni.

Korzyści z treningu funkcjonalnego

  • Zwiększa poziom energii. Jeśli wykonujesz ćwiczenia, które aktywują twój rdzeń (mięśnie brzucha, dolną część pleców i dno miednicy), możesz poprawić swoją postawę, równowagę i koordynację. To z kolei pomaga ci uniknąć kontuzji i spalić więcej kalorii;
  • Zmniejsza stres. Badania wykazały, że ćwiczenie może zmniejszyć stres i poprawić Twój nastrój;
  • Pomaga w lęku, depresji i zaburzeniach psychicznych;
  • Poprawia jakość snu;
  • Pomaga w utracie wagi. Ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na utratę wagi;
  • Może poprawić wyniki sportowe.