Samochód z Niemiec – jak go sprawdzić, sprowadzić i ubezpieczyć?

Wielu Polaków decyduje się na sprowadzanie samochodów zza naszej zachodniej granicy. Taka praktyka ma na celu zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, jednocześnie stając się posiadaczem pojazdu w dobrym stanie. Auto sprowadzone z Niemiec musi być jednak odpowiednio sprawdzone, a następnie ubezpieczone. Jak wygląda ta kwestia w przypadku przewożenia samochodów z zagranicy?

Sprawdzenie i sprowadzenie auta z Niemiec

Kupowanie używanych samochodów zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Podczas transakcji za granicą często pojawia się także bariera językowa, która utrudnia cały proces. Z tego powodu przed wyborem konkretnego auta należy skupić się na kilku aspektach. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy osoby, która może wykonać odpowiednie pomiary i sprawdzić, czy stan danego samochodu jest zgodny z opisem w ogłoszeniu.

Wybierając auto z Niemiec, należy zwrócić uwagę na:

  • historię wypadków,
  • historię napraw,
  • ewentualne przekręcenie licznika,
  • stan wyposażenia.

Przed zakupem warto sprawdzić także grubość lakieru. Nierówności świadczą bowiem o wykonanych naprawach, dlatego dobrym pomysłem jest zastosowanie specjalnych mierników służących do wykrywania wszelkich zmian. Niepokojące powinny być także ślady wilgoci na szybkach pod reflektorami, które wskazują na uprzednie zalanie samochodu. Jeśli wybrany pojazd spełnia Twoje oczekiwania, możesz sprowadzić go, siedząc za kierownicą lub korzystając z lawety. Pierwsza opcja wiąże się jednak z koniecznością wykupienia ubezpieczenia OC.

Więcej o sprawdzaniu i sprowadzaniu samochodu z Niemiec dowiesz się tutaj: https://rankomat.pl/samochod/samochod-z-niemiec-jak-go-sprawdzic-sprowadzic-i-ubezpieczyc.

Ubezpieczenie samochodu z Niemiec

Problematyczna jest także kwestia ubezpieczenia. Wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach muszą mieć ważne OC. Najlepszym pomysłem jest wykupienie pakietu 30-dniowego, a po przyjeździe do Polski zamienienie go na standardową, roczną polisę. Poruszanie się po drodze bez ważnego OC może skutkować otrzymaniem mandatu, a przerwa w ubezpieczeniu wiąże się z koniecznością zapłacenia kary, która w skrajnych przypadkach przekracza 5000 zł.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla samochodu z Niemiec? Dobrym pomysłem jest zestawienie ofert w porównywarkach oc/ac, takich jak https://rankomat.pl. Wówczas w szybki sposób sprawdzisz ceny poszczególnych propozycji, wybierając najkorzystniejszy pakiet. Do OC można dokupić również liczne rozszerzenia, dlatego przeanalizowanie kosztu takich dodatków w porównaniu do ofert innych towarzystw ubezpieczeniowych jest dobrym rozwiązaniem.

Warto pamiętać o tym, że cena polisy jest wyliczana na podstawie indywidualnej charakterystyki samochodu i danych kierowcy. Wpływ na koszt wykupienia ubezpieczenia ma Twoje doświadczenie, wiek czy nawet miejsce zamieszkania. Z tego powodu cena polisy OC będzie się różnić w zależności od tego, kto kieruje pojazdem i jaka jest pojemność silnika danego modelu.