Organizacja pogrzebu - krok po kroku

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym wydarzeniem w życiu rodziny. Jej członkowie muszą zmierzyć się z wieloma nowymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą ta smutna sytuacja. Żałoba, płacz, uczucie bezradności towarzyszące traumie straty, z pewnością utrudniają podejmowanie racjonalnych decyzji w sprawie organizacji ceremonii pogrzebowej. Pierwszą i najważniejszą jest wybór najlepszego z możliwych zakładu pogrzebowego.

Zakład pogrzebowy

Zakład pogrzebowy jest najważniejszym elementem w organizacji pogrzebu, ponieważ profesjonalna pomoc jego pracowników może zdjąć z barków rodziny praktycznie każdy problem dotyczący ceremonii.

Organizacja pogrzebu

Po śmierci osoby bliskiej rodzina otrzymuje od lekarza stwierdzającego zgon kartę zgonu. Z kartą zgonu należy udać się do urzędu stanu cywilnego, by zgłosić śmierć członka rodziny. Następnie, mając już wydany przez urzędników akt zgonu, należy skierować swoje kroki do wybranego zakładu pogrzebowego. Akt zgonu jest podstawowym dokumentem, który pozwoli na wszczęcie procedury organizacji ceremonii pogrzebowej. W zakładzie pogrzebowym po przedstawieniu aktu zgonu, pracownicy z pomocą formularzy ustalają, jakie produkty i usługi interesują rodzinę.

Sprawy formalne

W zakładzie pogrzebowym rodzina po przedłożeniu aktu zgonu podpisuje także szereg pism, które scedują na pracowników firmy pogrzebowej sprawy formalne związane z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego od ZUS oraz zapłatą za organizację pogrzebu.

Miejsce i data pogrzebu

Najważniejsze ustalenia dotyczą daty i miejsca pochówku osoby zmarłej. Pracownicy ustalają adres cmentarza, numer kwatery, szczegóły dotyczące wykopania grobu oraz czas wykonania usługi.

Charakter obrządku

Zakład pogrzebowy organizuje pochówek w dowolnym wyznaniu, katolickim, ewangelickim, protestanckim. Pracownicy odpowiadają także za organizację czuwania przy zmarłym w kaplicy, sprowadzenie księdza. Wiele firm pogrzebowych oferuje także możliwość zorganizowania ceremonii świeckiej przy udziale mistrza ceremonii.

Trumna czy urna

Chowanie trumny z ciałem do grobu jest wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem, jednakże coraz więcej rodzin decyduje się na spopielenie zwłok. W obu przypadkach pracownicy zakładu pogrzebowego służą radą przy wyborze sposobu pochówku, trumny lub urny.

Przygotowanie ciała

Pracownicy firmy pogrzebowej zapewniają także możliwość przygotowania zwłok do ceremonii. Rodzina może zamówić umycie, uczesanie, ogolenie, wykonanie makijażu, ubranie zmarłego i ułożenie ciała w trumnie. Jeśli rodzina nie dysponuje odpowiednim ubiorem, bez problemu może nabyć ubranie dla nieboszczyka w zakładzie pogrzebowym. Pracownicy zobowiązują się także do spełniania próśb o włożenie rzeczy osobistych do trumny, różańca albo świętego obrazka, jeśli rodzina ma takie życzenie.

Kwiaty, znicze, muzyka

Pracownicy zakładu oferują wydrukowanie klepsydry, zajmują się wydrukowaniem i oprawieniem zdjęcia zmarłego na ceremonię. W zakładzie pogrzebowym można także zamówić eleganckie wieńce, z ręcznie wypisanymi szarfami i kwiaty cięte do wrzucenia do grobu przez każdego członka rodziny. Pracownicy oferują także oprawę muzyczną ceremonii żałobnej, obrazki z postaciami świętych zawierające imię i nazwisko zmarłego, datę i miejsce pochówku oraz krótką modlitwę.

Informacje dodatkowe

Szukasz więcej informacji? Dodatkowe informacje znajdziesz w tym miejscu: zakład pogrzebowy Kalla Warszawa - sprawdź!