Jak napisać pozew o rozwód?

Pozew o rozwód jest pismem, które inicjuje proces sądowy zmierzający do zakończenia łączącego małżonków związku. Aby prawidłowo sporządzić pozew o rozwód należy pamiętać o wielu elementach jakie powinno posiadać każde pismo procesowe, a także o kwestiach charakterystycznych dla tego właśnie rodzaju pisma. W niniejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak napisać pozew o rozwód.

Jakie elementy powinno posiadać pismo procesowe?

Jak już wskazano wyżej, pozew o rozwód jest pismem procesowym i w związku z tym powinien spełniać szereg obligatoryjnych przesłanek formalnych, które ustawodawca określił w art. 126 kodeksu postępowania cywilnego. Do obowiązkowych elementów jakie powinien zawierać pozew o rozwód trzeba zatem zaliczyć m.in. oznaczenie sądu, do którego pismo jest kierowane, imiona i nazwiska stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku, a w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów, podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika oraz wymienienie załączników.

Ponadto, w związku z faktem, że pozew jest pierwszym pismem w sprawie, które inicjuje postępowanie przed sądem, oprócz wskazanych wyżej, obowiązkowych elementów powinien zawierać także oznaczenie miejsca zamieszkania i adresy stron oraz numery PESEL.

Jakie są elementy charakterystyczne dla pozwu o rozwód?

W związku z faktem, że zgodnie z art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Sąd orzeka o rozwodzie tylko jeśli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, pozew o rozwód, oprócz wszystkich formalnych elementów jakie powinien posiadać, powinien zawierać także przytoczenie faktów wskazujących na spełnienie przesłanek orzeczenia rozwodu.

Mając na uwadze, że w wyroku rozwodowym Sąd musi orzec także o innych kwestiach istotnych dla małżonków, takich jak na przykład sposób opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, czy kwestia alimentów, warto by w treści pozwu o rozwód wskazać np. czy powód domaga się orzeczenia rozwodu z winy małżonka a w przypadku, gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci pozew może zawierać także wskazanie proponowanego sposobu kontaktów dzieci z drugim małżonkiem ze wskazaniem, któremu z małżonków powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej oraz jakiej wysokości alimentów domaga się rodzic. Składając pozew powód może także żądać uregulowania sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków, jeśli nadal wspólnie je zamieszkują.

Ważnym elementem pozwu jest także wymienienie załączników, które są dołączane do pozwu, do których należy zaliczyć m.in. pełnomocnictwo wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej, dowód uiszczenia opłaty od pozwu, skrócony akt małżeństwa, a w przypadku, gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci także odpisy skrócone aktów ich urodzenia, a także dokumenty potwierdzające koszty utrzymania, które uzasadnią wysokość żądanych alimentów. Jeśli małżonek żąda w pozwie orzeczenia rozwodu z winy drugiego z małżonków ważne by do pozwu dołączył wszelkie dowody, wskazujące na tą winę.

Jakim opłatom podlega pozew o rozwód?

Aby poprawnie złożyć pozew o rozwód należy pamiętać, że pismo to podlega stałej opłacie sądowej w wysokości 600 złotych, którą należy uiścić na rachunek bankowy Sądu Okręgowego miejscowo właściwego dla rozpoznania sprawy. W przypadku, gdy opłata uiszczana jest przelewem trzeba pamiętać aby w jego tytule zawrzeć informacje pozwalające sądowi zidentyfikować jakiego postępowania dotyczy opłata (np. poprzez podanie imion i nazwisk stron postępowania).

W przypadku, gdy powód działa przez pełnomocnika konieczne będzie poniesienie dodatkowej opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa w wysokości 17 złotych. Taką opłatę uiszcza się na rachunek bankowy urzędu miasta lub gminy, w którym toczy się sprawa.

Artykuł "Jak napisać pozew o rozwód?" przygotowany został przez kancelarię Rozwód Adwokat Rzeszów. Wszelkie informacje zawarte w artykule mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią porady prawnej. Decyzje podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule należy skonsultować z wykwalifikowanym prawnikiem.

Kancelaria Rozwód Adwokat Rzeszów
ul. Hanasiewicza 10
35-103 Rzeszów+48 17 200 03 20
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.