Telefony od osób podających się za policjantów czy krewnych do seniorów, z żądaniem lub prośbą o pieniądze, to jedna z metod wyłudzeń stosowana przez oszustów. Jak się ustrzec oraz jakiego błędu nie popełnić, dowiedzieli się uczestnicy spotkania z piaseczyńską profilaktyk, która odwiedziła klub seniora w Zalesiu Górnym.

W ramach działań prewencyjnych niemal każdego dnia na terenie powiatu piaseczyńskiego odbywają się spotkania z policjantami. Mundurowi odwiedzają przedszkola, szkoły ale również kluby seniora i uniwersystety III wieku. W ostatnich dniach piaseczyńska profilaktyk spotkała się z członkami klubu seniora w Zalesiu Górnym.

Mł. asp. Wioletta Domagała przypomniała jak ważna jest ostrożność, gdy rozmawiamy przez telefon z osobą, której nie znamy i w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zweryfikować jej tożsamości. Policjantka omówiła metody działania oszustów "na policjanta", "na wnuczka", "na wypadek", "na pracownika banku" itp. Podkresliła, że choć w słuchawce telefonu możemy usłyszeć różne historie przedstawione przez przestępców, to ich cel zawsze jest taki sam - pozbawienie bezbronnych seniorów oszczędności życia.

W trakcie prelekcji policjantka przytoczyła przykład oszustwa, które miało miejsce na terenie Zalesie Górnego, zaledwie kilka dni wcześniej. Zaapelowała by seniorzy rozmawiali ze sobą, przekazując informacje tym, którzy są samotni i nie biorą udziału w spotkaniach bo tylko wzajemna troska może uchronić nas przed wzglednymi oszustami.

Seniorzy podczas spotkań mogli nie tylko zadawać pytania, ale dodatkowo wymieniali się życiowymi doświadczeniami. Na zakończenie spotkania, policjantka przekazała uczestnikom broszury informacyjne oraz telefony kontaktowe do najbliższej jednostki Policji oraz dzielnicowego.

 

st. asp. Magdalena Gąsowska