Otrzymałeś mandat? Oto, dlaczego nie warto zwlekać z jego zapłaceniem

Po otrzymaniu mandatu nie mamy zazwyczaj wiele czasu na jego opłacenie. Dlatego warto zrobić to możliwie szybko. Do czego prowadzi przekroczenie terminu płatności i jak zapłacić mandat przelewem?

Niezapłacony mandat może być przyczyną długu

Istnieje wiele przyczyn, na które stosowne służby mogą wystawić nam mandat. Przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu, niezatrzymanie się na czerwonych światłach, niewłaściwe poruszanie się elektryczną hulajnogą lub rowerem czy choćby zakłócanie ciszy nocnej, parkowanie mimo zakazu zatrzymywania czy przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. To tylko nieliczne przykłady wykroczeń, za które przewidziano finansowe konsekwencje.

Kiedy policja może wystawić mandat? Wbrew pozorom nie musi tego robić wyłącznie w wyniku zatrzymania na tzw. gorącym uczynku. Mandat możemy otrzymać także jakiś czas po popełnieniu wykroczenia. Dobrym przykładem może tu być zarejestrowanie wykroczenia przez fotoradar. Wówczas informacja o wystawieniu mandatu powinna trafić do winowajcy nie później, jak 60 dni od momentu popełnienia wykroczenia. Trzeba pamiętać, że od momentu otrzymania mandatu mamy przeważnie tydzień na jego opłacenie. Nie należy zwlekać z płatnością, ponieważ nieuregulowana należność może przerodzić się w dług.

Ile czasu na zapłacenie mandatu

Jeśli policja złapie nas na gorącym uczynku, wówczas mandat możemy zapłacić na miejscu zdarzenia. Coraz częściej policjanci mają ze sobą terminal płatniczy, toteż należność możemy uiścić przy użyciu karty płatniczej. Zapłaty możemy dokonać również w gotówce.

Jeśli jednak nie chcemy płacić na miejscu albo otrzymaliśmy mandat już po popełnieniu wykroczenia, najczęściej czas na dokonanie płatności będzie wynosił 7 dni. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem uregulowania należności będzie przelew online. O czym powinniśmy pamiętać, zlecając tego typu przelew?

Jak zapłacić mandat przelewem? Pamiętaj o tym szczególe!

Jak zapłacić mandat przelewem online? Jeśli już zdecydowaliśmy, że zapłacimy mandat w ten właśnie sposób, musimy pamiętać, że będziemy zlecać tzw. przelew podatkowy. Różni się on w pewnym stopniu od tradycyjnego przelewu. Co zatem należy zrobić?

W pierwszej kolejności logujemy się na swoje indywidualne konto w bankowości elektronicznej. Wybieramy opcję Przelewy i odszukujemy podstrony zatytułowanej Przelew podatkowy, a następnie przechodzimy do sekcji Mandaty. Teraz definiujemy odbiorcę przelewu. Jest nim Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Pamiętajmy, że niezależnie od miejsca zamieszkania, opłaty z tytułu otrzymanych na terenie Polski mandatów kierujemy zawsze do tego odbiorcy. W kolejnym kroku określamy typ identyfikatora, a następnie wprowadzamy nasz numer PESEL. Na końcu podajemy należną kwotę i wprowadzany numer wraz z serią mandatu. W tym momencie możemy sprawdzić, czy wszystkie dane wprowadzone do formularza są zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli stwierdzimy, że są poprawne, możemy wysłać przelew.

Nie tylko online

Nie czekajmy z zapłaceniem mandatu. Możliwość zlecenia przelewu przez internet sprawia, że możemy wywiązać się z tego obowiązku niemal natychmiast po otrzymaniu mandatu. Odkładanie tej czynności w czasie może sprawić, że zapomnimy o terminowej płatności bądź też zgubimy dokument z danymi do przelewu. Nie warto też liczyć na przedawnienie mandatu.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy lub nie chcemy zlecać przelewu w trybie online, możemy zapłacić mandat zarówno u policjanta, jak również w takich placówkach jak bank czy poczta. Nie zapominajmy, że zlecanie przelewów w placówkach stacjonarnych może wiązać się z dodatkowymi opłatami. Jeśli więc posiadamy komputer oraz dostęp do internetu, możemy zdecydować się na przelew online. Jest on przede wszystkim wygodny i zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Ponadto potwierdzenie przelewu zawsze dostępne jest z poziomu bankowości elektronicznej i w razie potrzeby łatwo daje się odszukać.