Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński wręczył Medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja funkcjonariuszom z całego kraju, którzy bez wahania, nieśli pomoc innym. Wśród odznaczonych byli również funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Górze Kalwarii, którzy w kwietniu 2023 roku wyprowadzili pensjonariuszy z płonącego budynku.

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Medal jest nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wśród odznaczonych funkcjonariuszy byli również policjanci z Komisariatu Policji w Górze Kalwarii: st. asp. Sławomir Biernacki oraz mł. asp. Maciej Kęsik. To oni w kwietniu 2023 roku widząc gęsty dym wydobywający się z budynku jak również rozprzestrzeniający się ogień, bez chwili zastanowienia, narażając swoje życie, wbiegli do zadymionego Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii. Z jednego z oddziałów wyprowadzili pensjonariuszy, którzy o własnych siłach nie zdołali opuścić budynku, a następnie wrócili do płonącego obiektu, gdzie po odnalezieniu źródła pożaru, rozpoczęli akcję gaśniczą.

Funkcjonariusze potwierdzili, iż słowa roty ślubowania „…strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia …”, to nie tylko jeden z elementów uroczystości policyjnego ślubowania, ale maksyma, którą funkcjonariusze realizują każdego dnia.

Serdecznie gratulujemy odznaczonym!

 

st. asp. Magdalena Gąsowska/JW