Polska jest krajem, w którym mamy do czynienia zarówno z cieplejszymi, jak i zimniejszymi okresami. W sezonie zimowym dla wielu kierowców dużym problemem jest zima. To w tym czasie drogi często są pokryte śniegiem, a także lodem, który w znaczącym stopniu zmniejsza przyczepność, wydłuża drogę hamowania, utrudnia panowanie nad pojazdem i przyczynia się do powstawania różnych poważnych zagrożeń drogowych. Aby zminimalizować ich ryzyko, wielu kierowców sięga po wysokiej jakości, nowoczesne ogumienie zimowe. Na rynku dostępne są nie tylko standardowe opony, ale również rozwiązania specjalne, takie jak na przykład opony z kolcami. Czy ich stosowanie w Polsce jest możliwe i legalne?
Skąd się wzięły opony z kolcami?
Nietrudno się domyślić, że ogumienie wyposażone w kolce montowane na stałe lub zdejmowane, zostało opracowane w krajach skandynawskich. To właśnie na obszarze takich państw jak Norwegia, Finlandia czy też Szwecja, zimy potrafią być bardzo ostre. Oznacza to, że zarówno drogi lokalne, jak i główne są pokryte warstwą ubitego śniegu, a ich odśnieżanie, posypywanie solą i szeroko pojęte utrzymywanie jest zbyt kosztowne. W takiej sytuacji od kierowców wymaga się stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci łańcuchów albo kół wyposażonych w kolce.
Pierwsze opony z kolcami zostały opracowane przez Skandynawów w latach 50-tych XX wieku. Po pewnym czasie wprowadzono je również na inne rynki europejskie, a także do Stanów Zjednoczonych. Dopiero w latach 70-tych zaczęto bliżej analizować wpływ takiego ogumienia na bezpieczeństwo użytkowników oraz zużycie nawierzchni drogi. W związku z możliwością szybszego niszczenia dróg, opony wyposażone w kolce są obarczone pewnymi ograniczeniami, a w niektórych krajach są całkowicie zabronione.
Czy w Polsce można stosować ogumienie wyposażone w kolce?
Jednym z krajów, które całkowicie zabroniły stosowania opon z kolcami, jest Polska. Zgodnie z naszymi przepisami, używanie opon z elementami antypoślizgowymi umieszczonymi na stałe, jest zabronione. Za taki czyn, w przypadku kontroli Policji, grozi mandat w wysokości 100 zł. Dodatkowo dowód rejestracyjny pojazdu zostanie zatrzymany z racji tego, że nie nadaje się on do jazdy po polskich drogach i zostanie zwrócony dopiero po pozbyciu się niedozwolonych elementów.
Istnieje jednak pewien wyjątek pozwalający na wykorzystywanie opon z kolcami w Polsce. Takie ogumienie może być montowane w pojazdach biorących udział w wyścigach i rajdach zimowych, dzięki ogumieniu zimowemu. Dzięki temu uczestnicy mają zapewnioną odpowiednią przyczepność w trudnych warunkach zimowych, przy wysokich prędkościach i obciążeniach. Oczywiście stosowanie takich opon w czasie rajdów, wymaga uzyskania wcześniejszego zarządcy danej drogi, czyli od władz gminy, miasta, powiatu albo województwa, w zależności od rodzaju drogi wykorzystywanej podczas rajdu.
W jakich krajach stosowanie opon z kolcami jest legalne?
Ogumienie wyposażone w kolce jest dozwolone w kilku krajach. Nie istnieją bowiem sztywne przepisy unijne regulujące ten problem. W związku z tym opony tego rodzaju mogą być używane w państwach, takich jak:
- Austria,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Hiszpania,
- Litwa,
- Łotwa,
- Norwegia,
- Szwajcaria,
- Szwecja,
- Włochy.
Każdy z tych krajów posiada swoje indywidualne przepisy prawne związane z oponami z kolcami. Zwykle dopuszczają one stosowanie opon kolcowanych w określonych warunkach. Najczęściej są one powiązane z jazdą w terenach górskich oraz w bardzo trudnych warunkach drogowych panujących w czasie ostrych ataków zimy. W pozostałych przypadkach podobnie jak w Polsce, używanie opon z kolcami jest zabronione ze względu na dbałość o stan drogi.